RWE Elektrik

RWE, 100 yılı aşkın enerji tecrübesi, 48 milyar Euro cirosu ve 60.000 çalışanı Avrupa'nın en büyük beş enerji şirketinden biridir. RWE, 2008 yılında kurduğu RWE Türkiye şirketi ile ülkemizde elektrik üretimi ve serbest tüketicilere avantajlı elektrik satışı alanlarında faaliyet göstermektedir.

İndirimli RWE Elektrik Tarifeleri

RWE Elektrik'in eviniz ve iş yeriniz için TEDAŞ ulusal tarifesi üzerinden indirim yaparak avantajlı elektrik tarifeleri sunar. Detaylı bilgi için RWE Enerji ile irtibata geçilmelidir.

Kimler RWE Elektrik'ten elektrik alabilir?

RWE Elektrik'ten elektrik alabilmek için 3 tane koşulu sağlamanız gerekmektedir:

  1. Faturanız 130 TL'nin üzerindeyse: Ocak 2016 itibariyle yıllık tüketimi 3,600 kwh'in (aylık 130 TL) üzerinde olan tüketiciler, elektrik tedarikçisini dilediği gibi seçmekte özgürdür.
  2. Şu anki elektrik tedarikçisine borcunuz yoksa: RWE Elektrik'e başvurmadan önce, hali hazirda elektrik tedarikçinize ait borcunuz bulunmadığına emin olunuz.
  3. Sayacınız elektronikse: Sayaçların modeli takıldıkları zamana göre değişiklik gösterebilir. Yakın zamanda, birçok ilde mekanik sayaçlar sökülüp yerlerine elektronik sayaçlar takıldığı gibi, ilk kez elektrik bağlanan yerlerde elektronik sayaç kullanılma zorunluluğu getirilmiştir. Sayacınız elektronik olduğunu kontrol edebilir, elektronik olmaması halinde, dağıtım şirketiniz ile irtibate geçip, ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

RWE Elektrik'e nasıl geçiş yapabilirim?

RWE Elektrik'e geçiş yapmak için başvurunuzu internet sitesinden ya da 0212 396 00 96 numaralı çağrı merkezinden yapabilirsiniz. Daha sonra e-mail veya kargo yolu ile size ulaştırılan evrakları imzalayarak RWE Elektrik'e göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra dağıtım şirketi ile gerekli tüm işlemleri RWE Elektrik üstlenecektir. RWE Elektrik'e geçiş yaparken aşağıdaki evrakları temin etmeniz gerekecektir:

  • Fatura: Önceki dönemlere ait mevcut tedarikçiniz tarafından düzenlenmiş bir elektrik faturası
  • Sözleşme: RWE Elektrik tarafından başvuru sırasında temin edilecektir
  • Kimlik fotokoposi: RWE Elektrik tarafından başvuru sırasında temin edilecektir
  • İmza sirküleri ve Vergi Levhası: RWE Elektrik'ten iş yerleri için elektrik alan müşteriler içindir

Geçiş Bedelleri ve Şartları

Elektrik şirketi seçiminizi yaparken, alacağınız indirimin / avantajların yanında bazı bedelleri ve ek şartları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlardan en önemlileri: ödenecek güvence bedeli,sözleşme süresi ve müşterinin taahhüttür.

Güvence Bedeli

Güvence bedeli, elektrik satış sözleşmesi imzalayan tüketicinin fatura borcunu ödememesi riskine karşı olarak tedarikçi tarafından alınan bir depozito gibidir. Sözleşme başvurusu için, bir defaya mahsus nakit olarak tahsil edilir.

RWE Elektrik abonesi olurken, şirket sizden güvence bedeli talep etmez! Üstüne üstlük, şu anki tedarikçinizden önceden yatırdığınız güvence bedelinizi, dilekçe yazarak geri alabilirsiniz.

Sözleşme Süresi

RWE Elektrik, sözleşmelerinin süresi 1 yıllıktır ve istediğiniz doğrultusunda her yıl yenilenir. Eğer sözleşme süreniz dolmadan, RWE elektrik'ten başka bir şirkete geçmeye karar verirseniz 3 aylık fatura bedelinizi cezai tutar olarak ödemeniz gerekir. Şirket değiştirme dışında başka bir neden dolayı, sözleşmenizi erken sonlandırırsanız (taşınma gibi) ceza ödemezsiniz.

Borç Sorgulama ve Fatura Ödeme

RWE Elektrik, fatura borcunu öğrenmek için, 0212 396 00 96 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz ya da şirketin internet sitesini kullanabilirsiniz.

RWE Elektrik fatura ödeme işlemlerini için anlaşmalı oldukları bankalardan ya da PTT şubelerinden yapmanız mümkündür. RWE'nin anlaşmalı olduğu bankalar Garanti, Akbank, Yapı Kredi ve İş Bankasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

RWE Elektrik’e geçiş sırasında elektriğim kesilir mi?

Hayır, geçiş işlemleri sırasında elektriğinizde herhangi bir kesinti olmayacaktır.

Elektriğimin kalitesinde bir değişiklik olur mu?

Hayır, elektriğinizin kalitesinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Bağlı bulunduğunuz elektrik dağıtım bölgesinde, aynı kalitede elektrik almaya devam edeceksiniz.

Elektriğim değişirken herhangi bir alt yapı değişikliğine gerek olur mu? (hat, trafo, sayaç vs.)

Hayır, elektrik şirketinizi değiştirseniz bile aynı altyapıyı kullanmaya devam edecekiniz. Ancak sayacınız mekanik ise dağıtım şirketinize sayacınız elektronik sayaç ile değiştirilmesi için talepte bulunmanız gerekir. Bu hizmet için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken dağıtım şirketinize dilekçe yazmak olacaktır.

Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ne kadar süre içinde elektriğimi yeni şirketten almaya başlayacağım?

Sözleşmenizi imzalayıp, RWE Elektrik’e ulaştırmanız gerekmektedir. Daha sonra RWE Elektrik, her ayın 5’ine kadar TEİAŞ’e başvuru yapıp, sizin için onay almaktadır. Eğer geçmenize herhangi bir engel yoksa, aynı ayın 25’ine kadar TEİAŞ onayınızı verir. Bu onay alındıktan sonra elektriğinizi RWE Elektrik’ten almaya başlayabilirsiniz.

Sayacımı kim ve ne zaman okuyacak?

Sayacınızın okunmasından dağıtım şirketleri sorumludur. Dolayısıyla sayacınız dağıtımcı firma tarafından, ayda bir defa okunacaktır.

Elektrik arızalanması durumunda kimi aramam gerekir, bundan kim sorumludur?

Elektrik kesinti ve arızalarından, bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketi sorumludur. Herhangi bir arıza ya da kesinti durumunda bilgi almak için 186 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bu hat 7 gün 24 saat açık olup sizi oturduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketine bağlar. Elektrik dağıtım şirketinizin internet sitesinde bakım ve onarım çalışmaları başlığı altında, planlı enerji kesintisi yapılacak semtlerle ilgili duyurulara ulaşabilirsiniz.

Şirket Bilgileri

RWE Enerji Toptan Satış Anonim Şirketi, EPDK'dan 2011 yılında aldığı lisans ile serbest tüketicilere elektrik sağlamaktadır. RWE aynı zamanda elektrik üretim alanında da faaliyet göstermektedir. 2010 yılında Denizli'nin Kaklık Beldesi'nde net 775 MW üretim kapasiteli bir doğalgaz kombine çevrim santralinin inşaatına başlanmıştır. 2013 faaliyete geçen bu santral, Türkiye'nin %2'sinin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar büyüktür.

RWE Elektrik Telefon ve İletişim

Adres:

Emirhan Caddesi Barbaros Plaza

No: 113 Kat:6-7 34349 Beşiktaş / İSTANBUL

Çağrı merkezi: 0212 396 00 96

E-posta: [email protected] ya da [email protected]

Güncelleme tarihi