Trepaş / Trakya Elektrik Fatura Ödeme

Trepaş, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın ilçelerinde görevli elektrik satış şirketidir. Bu yazıda, Trepaş fatura ödemesi, borç sorgulama ve diğer fatura işlemleri hakkında bilgiler yer alır.

FATURA ÖDE

Trepaş Borç Sorgulama

Trepaş elektrik fatura borcunu öğrenmek için işletme kodu ve abone numarası gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst kısmında bulunabilir.

  • Müşteri hizmetlerini 444 88 35 numaralı hattan arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  • İnternet sitesi açılış sayfasında yer alan "Online İşlemler" menüsüne tıklayın. "Borç Sorgulama" başlığını seçin ve gerekli bilgileri girerek işlemi tamamlayın.

Fatura Ödeme

Fatura ödemesini Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ ilçelerinde bulunan Trepaş abone merkezleri ya da yetkili ödeme noktalarından yapabilirsiniz. Aşağıdaki ödeme seçeneklerinden size uygun olanı tercih edin:

 Nakit Ödeme

  • Banka şubesinden

Faturayı banka gişesinden ödemek istiyorsanız Trepaş ile anlaşması olan tüm bankaların bu hizmeti vermeyebilir. Faturanın alt kısmına ya da listeye bakmakta fayda vardır.

  • PTT

PTT şubesine elektrik faturanızla giderek ek ücret vermeden nakit ödeme yapabilirsiniz.

  • Temka Vezneleri

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerindeki yetkili Temka vezneleri Trepaş fatura ödemelerini kabul etmektedir.

 İnternet ve Telefon Bankacılığı

Trepaş Elektrik ile tahsilat anlaşmalı bankalar internet şubesinden ve telefon bankacılığıyla ödeme hizmeti sunabilir. İşlem sırasında sorun yaşamanız halinde bankayla iletişime geçmeniz gerekir.

 Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı

Bankanızın kredi kartı, Trepaş ile anlaşmalıysa otomatik ödeme talimatı vererek faturaları zamanında ödersiniz. Kredi kartından otomatik ödeme talimatı vermenin avantajlarından biri hesabınızda bakiye olmasa bile ödemenin yapılmasıdır. Böylece fatura tutarını, kredi kartının limiti dahilinde ve kart ödeme tarihinde yatırmış olursunuz. Kredi kartından otomatik ödeme hizmetinde alınacak komisyonlar banka tarafından belirlenir.

 Hesaptan Otomatik Ödeme

Genellikle tüm anlaşmalı bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı, fatura son ödeme tarihini kaçırmanızı önler; hesabınızda bakiye olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Fatura Gelmedi

Okuma dönemi geçmesine rağmen Trepaş faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Enerji tüketim tutarının düşük olması

444 88 35 numaralı hattan Trepaş çağrı merkezine telefon ederek fatura borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

​Sayacınız okuma görevlisinin ulaşamayacağı bir konumdaysa fatura düzenlenmemiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız Trepaş çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  • Sayaç arızası

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da oturuyorsanız size en yakın Trepaş müşteri merkezine gidip dilekçe ile sayacın incelenmesi için başvurabilirsiniz.

Faturaya İtiraz

Trepaş Elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura tarihi itibarıyla 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

  • İlçenizde bulunan Trepaş müşteri merkezine giderek dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir.
  • Trepaş internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde fatura itirazını seçerek karşınıza çıkan formu açıklayıcı ve detaylı bir biçimde doldurmanızı öneririz.

Eğer faturanız bir öncekinden %30 oranında fazla değilse itiraz ettiğiniz borcu son ödeme tarihinden önce ödemelisiniz. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 fazlaysa önceki fatura kadar tahsilat yapılır ve gecikme zammı uygulanmaz.

İtiraz Sonucu

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca fatura itirazı başvuru tarihi esas alınarak 15 iş günü sonuçlandırılmalıdır.

Tüketici haklıysa: Tüketicinin fazla ödediği kısım bir sonraki fatura borcundan düşülür. Eğer talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedarikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.

Tüketici haksızsa: Sözkonusu borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.

Güncelleme tarihi