Enerjisa: Sabancı / E.on

Enerjisa grubu, İstanbul Anadolu, Ankara Başkent ve Toroslar olmak üzere üç ayrı elektrik dağıtım bölgesinde görevli elektrik satış şirketlerine sahiptir. Enerjisa bölgesinde serbest olmayan tüketicilere ulusal elektrik tarifeleri üzerinden, tüm serbest tüketicilere de piyasa fiyatından satış yapar. 

Enerjisa'nın görevli satış şirketi olduğu dağıtım bölgeleri aşağıdadır:

Enerjisa Grup Şirketleri Hakkında

Tarihçe

Enerjisa, Sabancı Holding tarafından kendi enerji ihtiyaçları için üretim yapmak amacıyla, 1996 yılında kurulmuştur. 2013 yılında, uluslararası bir enerji şirketi olan E.ON ile %50 ortak olmuştur. Ortaklık sonrasında Enerjisa, piyasa lideri olma hedefiyle, elektrik sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende satış alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir. Enerjisa enerji grubunun elektrik piyasasında diğer alanlarda faaliyet gösteren şirketleri aşağıdaki gibidir:

Faaliyet Alanı Üretim Toptan Satış Dağıtım
Şirketler Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış Anadolu Yakası, Başkent, Toroslar Elektrik Dağıtım 

Pazar Payı

Enerjisa grubunun 2013 yılında elektrik Türkiye elektrik üretimindeki payı %3 olmuştur. 14 ilde faaliyet gösterdiği elektrik dağıtım alanında 9 milyon müşteriye hizmet sunan grup, yaklaşık %20 pazar payına sahip olmuştur. Enerjisa, verimlilik ve teknoloji odaklı yatırımlarını ve müşteri odaklı, öncü uygulamalarını sürdürmektedir. Son tüketiciye elektrik satışı alanında ise, %10 pazar payının sahibidir. 2015 yılının sonunda özellikle elektrik satış alanındaki payını arttırmayı hedeflemektedir. Enerjisa, 2015 yılınında da daha fazla verim ve daha yüksek müşteri memnuniyeti için yatırımlarını sürdürmektedir.

Enerjisa Grubu Elektrik Üretimi

Enerjisa sahip olduğu doğal gaz çevrim, hidroelektrik ve rüzgar santralleride elektrik üretimi yapmaktadır. Enerjisa grubunun kendi elektrik santrallerinde toplam 2437 megawatt (MW) kurulu gücü bulunur. Enerjisa'nın beş doğal gaz çevrim santrali toplamda 1300 MW kurulu güce sahiptir. Elektrik üretim şirket ayrıca 13 adet hidroelektrik santralinde 918,2 MW kurulu gücü bulunur. Toplam kurulu gücü 212 MW olan Balıkesir, Dağpazarı ve Çanakkale rüzgar santrallerinde yeşil enerji üretimini sürdürmektedir.

 

Enerjisa santrallerinde elektrik üretiminin %46'sı yenilebilir enerji kaynaklarından sağlanmaktadır.  

Enerjisa İletişim Bilgileri

Enerjisa Telefonu

Enerjisa müşterilerinin taleplerine hızlı ve yenilikçi çözümler üreten ve ulaşılabilir olmayı ön planda tutan bir enerji şirketidir.

Çağrı Merkezi: 444 4 372

E-mail: [email protected]

Enerjisa Kurumsal Satış

Kurumsal Çağrı Merkezi: 444 4 371

E-mail: [email protected]

Genel Müdürlük

Sabancı Center Kule 2 34330 4.Levent / ISTANBUL

Telefon: 0 (212) 385 88 66

İnsan Kaynakları

Eğer Enerjisa'da çalışmak istiyorsanız, Enerjisa'nın tüm grup şirketleri için iş başvuruları Sabancı Holding insan kaynakları sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Güncelleme tarihi