Enerjisa Adana ve Toroslar Bölgesi

Güncelleme tarihi
min reading

Enerjisa, Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerinin bulunduğu Toroslar dağıtım bölgesinde görevli elektrik tedarikçisidir. Bu yazıda, Enerjisa Adana ve Toroslar bölgesinde fatura ödeme, borç sorgulama, arıza bildirim, abonelik başvurusu, tarife değişikliği işlemleri ve iletişim adresleri hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Şirket Bilgileri

Enerjisa grubu, 30.09.2013 tarihinde Toroslar Perakende Elektrik Satış Şirketi'nin hisselerini devralmıştır. Enerjisa görevli tedarikçisi olduğu Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerinde, serbest olmayan tüketicilere, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen elektrik fiyatlarından satış yapmaktadır. Bunun haricinde, serbest tüketicilerle ikili anlaşmalar yaparak piyasa fiyatından eletrik satışı yapabilir. Enerjisa grup şirketleri, Sabancı Holding ve E.ON ortaklığına ait olup elektrik piyasasının üretim, dağıtım ve satış gibi farklı alanlarında faaliyet göstermektedrir.

Rakamlarla Enerjisa Toroslar...

 • Bölgesinde yaklaşık 2,6 milyon mesken abonesine elektrik tedarik eder.
 • 6 ilde görevli perakende elektrik tedarikçisidir.
 • 2013 yılında mesken abonelerine 4,3 milyon megaWatt-saat elektrik satmıştır.

Enerjisa Toroslar Fatura Ödeme

Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerinde, elektrik fatura ödemesini bir Enerjisa müşteri hizmetleri merkezine giderek yapabilirsiniz. Şubeye gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından birini seçebilrsiniz:

Ödeme Noktaları Açıklamalar
Anlaşmalı bankalar Gişe, otomatik ödeme talimatıyla, atm'den, internet ve telefon bankacılığıyla ödeme seçenekleri sunulmaktadır.
Enerjisa online hizmetler merkezi Enerjisa online hizmetler merkezine üye olup kredi kartı ile faturanızı ödeyebilirsiniz.
PTT PTT şubelerine faturanızla giderek ek ücret ödemeden faturanızı yatırabilirsiniz.
Enejisa Toroslar elektrik faturası ödeme işlemleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Borç Sorgulama

 • Telefon: Fatura borcunu öğrenmek için 444 4 372 numarasından Enerjisa çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • İnternet Enerjisa online hizmetler merkezinden fatura sorgulama ve detaylı tüketim bilgisine erişebilirsiniz. Bu hizmetten faydalanmak için bir müşteri hesabı oluşturmanız yeterlidir.

Fatura Gelmedi

Enejisa faturası gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

 • Fatura borcunun çok düşük olması
 • Sayaca erişilememesi / Sayaç arızası
 • Faturanın kaybolması

Yukarıdaki durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi Enerjisa Toroslar fatura ödeme başlığında bulabilirsiniz.

Fatura İtirazı

İtiraz etmeden, bir önceki faturanızın okuma tarihi ve endeks değerlerini yeni faturayla karşılaştırarak kontrol etmenizi öneririz. Aşağıdaki durumlardan şüpheleniyorsanız Enerjisa çağrı merkezini arayarak ya da müşteri merkezine giderek itirazda bulunabilirsiniz.

İtiraz yapılması fatura borcunu ödeme yükümlülüğü ortadan kalkmaz. Eğer, dönemin borcu bir önceki dönemden %30 daha fazlaysa önceki fatura tutarı kadar ödeme yapılması kabul edilir.

Elektrik Aboneliği için Gerekli Evraklar

Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis illerinden birine taşınıyorsanız eviniz için Enerjisa ile yeni bir elektrik sözleşmesi yapmalısınız. Taşınacağınız adresin tesisat ya da sayaç numarasını eski bir elektrik faturasından öğrenebilirsiniz. Eski evinizin de tesisat ya da sayaç numarasını da bir yere kaydetmenizi öneririz.

Yeni elektrik satış sözleşmesi için aşağıdaki belgeleri önceden hazırlamanızı öneririz:

 • Gerekli Belgeler
 • Nüfus cüzdanı
 • IBAN numarası (eğer kullanıyorsanız)
 • Eski evin tesisat ya da sayaç numarası
 • Taşınılacak evin tesisat ve sayaç numarası,
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Eğer taşınacağınız evdeki abone hala elektrik sözleşmesini iptal etmediyse tapu ya da kira kontratı

Sözleşmeyi kendi adıma yapmak zorunda mıyım?

Taşındığınız evin elektrik enerjisi hala açıksa bir önceki kullanıcı sözleşmesini sonlandırmamış olabilir. Bu durumda elektrik enerjisinin kesilmemesi için hemen kendi adınıza sözleşme yapmanızı öneririz. Yönetmeliğe göre elektrik sözleşmesinin kullanıcının kendi adına olması zorunludur. Başkası adına faturaları ödeyerek kullanıma devam ederseniz usulsüz kullanım yapmış olursunuz. Usulsüz kullanım tespit edildiğinde tekrar enerji verilmesi için ceza ödemek gerekir.

Enerjisa Abonelik Bedeli

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

Eski evinizdeki Enerjisa sözleşmesinin iptal edilmesi için yapılan işleme tahliye adı verilir. Sözleşmeyi sonlandırmak için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bir Enerjiisa müşteri merkezine başvurmalısınız.

 • Nüfus cüzdanı
 • Sayaçtan son okunan değer (endeks)

UYARI: Tahliye işleminin tamamlanması için adınıza borç bulunmamalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Abonelik iptaline başvurduğunuz gün elektriğiniz kesilmez. Sayacınızdaki son endeks esas alınarak başvurunuzda belirttiğiniz tahliye tarihine kadar tahmini bir tüketim bedeli hesaplanır. Elektriğin kapatılması için, başvurudan sonraki 14 gün içinde size uygun olan tarihi belirleyebilirsiniz. Belirlenen tahmini tüketim ücretini ödenmeden tahliye işleme alınmaz. Başvuru işleme alındıktan sonra, Toroslar Enerjisa bir ön tahliye yazısı hazırlar ve size teslim eder.

Enerjinin Kesilmesi

Elektriğin kapatılmasını talep ettiğiniz gün dağıtım şirketi ekipleri kullanım yerine gider enerjiyi keser ve sayaç değerini okur. Yetkili ekibin okuduğu sayaç endeksi esas alınarak kapanış faturası düzenlenir ve tesisata bırakılır. Ödediğiniz tahmini tüketimi tutarı ve gerçekleşen tüketim arasındaki farka bakılarak alacak ya da borcunuz varsa belirlenir. Alacağınız varsa en geç yedi gün içerisinde hesabınıza iade edilir.

Güvence Bedeli İadesi

Elektrik sözleşmesini iptal etmek için başvurduğunuzda güvence bedelinin iadesini talep edebilirsiniz. İadeyi Enerjisa müşteri merkezindeki veznelerden nakit olarak labilirsiniz. Başvuruda kendi banka hesabınıza iade yapılması için IBAN numaranızı verebilirsiniz.

Tarifeler

Mesken abonesiyseniz tek zamanlı ya da üç zamanlı elektrik tarifeleri arasında kendiniz uygun olanı seçebilirsiniz. Tüm mesken müşterileri olağan olarak tek zamanlı tarifededir. Tarife değişikliği yapmak için, Enerjisa Toroslar bölgesinde bulunan bir müşteri hizmetleri merkezine gidebilirsiniz. Eğer online hizmet merkezi hesabınız varsa işlemi internetten gerçekleştirebilirsiniz. Tarife değişikliği işlemi için aşağıdaki adımlar izlenir.

Tarife değişikliği sırasında elektrik enerjisi kesilmez. Üç zamanlı tarife kullanmak için elektronik sayaç zorunludur.

Abone Grubu Değişikliği

Abone grubunu değiştirmek isterseniz aşağıdaki işlemler yapılır. Örneğin, mesken sözleşmesi yaptığınız kullanım yerini büro olarak kullanacaksanız ticarethane müşteri gurubuna geçmeniz gerekir.Bu durumda,

 • Eski elektirk sözleşmeniz sonlandırılır ve seçtiğiniz müşteri grubundan yeni bir satış sözleşmesi yapılır.
 • Yeni müşteri gurubuna ait abonelik ücretleri (güvence bedeli) talep edilir ve eski güvence bedeliniz iade edilir.

Arıza ve Kesinti : Toroslar Dağıtım

Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. Toroslar Dağıtım, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten perakende satış şirketinden tamamen ayrı bir şirket olup bölgedeki elektrik dağıtım altyapısının işletmesi ve bakımını üstlenmiştir. Toroslar elektrik dağıtım bölgesinde oturuyorsanız:

 • arıza bildirimi yapmak,
 • planlı kesintilerin süresini öğrenmek,
 • sokak aydınlatmalarındanki sorunları bildirmek
 • kaçak kullanım ihbarın bulunmak için, ALO 186 elektrik hattını kullanarak Toroslar Dağıtım'a telefon edebilirsiniz.

Sizi bölgenizdeki dağıtım şirketine bağlayan ALO 186 hattı 7 gün 24 saat hizmet verir ve ücretlidir.

Enerjisa Toroslar Telefonu

Çağrı Merkezi

Çağrı merkezi: 444 4 372

E-mail: [email protected]

Enerjisa Toroslar için daha fazla iletişim ve telefon numarası bilgisi