Enerjisa Ankara ve Başkent Bölgesi

Enerjisa, Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerini kapsayan başkent bölgesinde görevli elektrik şirketidir. Bu yazıda, Enerjisa Ankara ve başkent bölgesinde fatura ödeme, borç sorgulama, arıza bildirim, abonelik başvurusu, tarife değişikliği işlemleri ve iletişim adresleri hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Hakkında

Enerjisa Elektrik Perakende Satış A.Ş. piyasaların rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda, 01.01.2013 tarihinde faaliyete başlamıştır. Enerjisa görevli olduğu Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde, serbest olmayan tüketicilere, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kontrolündeki elektrik fiyatları üzerinden satış yapar. Bunun haricinde, serbest tüketicilerle ikili anlaşmalar yaparak piyasa fiyatından satış da gerçekleştirir. Enerjisa grup şirketleri, Sabancı Holding ve E.ON ortaklığına ait olup elektrik piyasasının üretim, dağıtım ve satış gibi farklı alanlarında faaliyet göstermektedrir.

Rakamlarla Enerjisa Başkent...

 • Enerjisa, başkent bölgesinde yaklaşık 3,8 milyon tüketiciye elektrik tedarik eder.
 • 7 ilde görevli perakende elektrik satış şirketidir.
 • Mesken abonelerine 2013 yılında 4,4 milyon megaWatt-saat elektrik satmıştır.

Fatura Ödeme

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde, Enerjisa fatura ödemesini size yakın bir müşteri merkezine giderek yapabilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıdaki ödeme kanallarından birini seçebilrsiniz:

Ödeme Noktaları Açıklamalar
Anlaşmalı bankalar Gişe, otomatik ödeme talimatı, atm, internet ve telefon bankacılığı seçenekleri arasında bankanızın anlaşmasına göre tercih yapabilirsiniz.
PTT PTT şubelerine faturanızla giderek ek ücret ödemeden faturanızı yatırabilirsiniz.
Enerjisa online hizmetler merkezi Enerjisa online hizmetler merkezine üye olup kredi kartı ile faturanızı ödeyebilirsiniz.
Enejisa başkent elektrik faturası ödeme işlemleri hakkında daha fazla bilgi alın.

Borç Sorgulama

Fatura borcunuzu sorgulamak için Enerjisa çağrı merkezini arayabilirsiniz. Online müşteri hizmetleri merkezine üye olarak borç sorgulama işlemini hızlıca internetten yapabilirsiniz. Enerjisa fatura sorgulama işlemini online yapabilmek için, sitede bir müşteri hesabınız olmalıdır. Hesabı oluşturmak için, yukarıda fatura ödeme bölümde yer alan online ödeme başlığı altındaki adımlar takip edin.

Fatura Gelmedi ya da Kayboldu.

Sayaç okuma zamanı geçmesine rağmen o ayki fatura gelmediyse Enerjisa çağrı merkezini arayarak dönem borcunuzu hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektrik faturanızın gelmemesinin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Sorunlar Çözümler
Sayacın okunamaması Okuma görevlisi sayaca erişemiyorsa, Enerjisa sayacın yerini değiştirmenizi isteyebilir. 
Sayaç arızası Sayacınız arızalandığını düşünüyorsnız vakit kaybetmeden Enerjisa ile iletişime geçmelisiniz.
Düşük fatura tutarı Eğer o dönem vergiler dahil 12,71 TL altında tüketim yapılmışsa tutar sonraki faturaya yansıtılır.
Faturam kayıp

Sözleşme hesap numaranızı kullanın.

Fatura İtirazı

Faturanıza itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

İtiraz edilmiş de olsa sözkonusu fatura tutarı ödenmelidir. Eğer, dönemin borcu bir önceki dönemden %30 oranında yüksekse önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme kabul edilir.

Arıza ve Kesinti

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerindeki dağıtım şebekesinin arıza, bakım ve onarım işleri Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Herhangi bir arıza ya da kesinti durumunda bilgi almak için 7 gün 24 saat faaliyet gösteren 186 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bu hat tüm dağıtım bölgelerinde geçerli olup sizi kendi bölgenizin elektrik dağıtım şirketinize bağlar. Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. internet sitesinde bakım ve arıza onarım çalışmaları başlığı altında, planlı olarak enerji verilmeyecek ilçe ve semtler duyurulur. Aynı başlık altnda, planlanmış kesintilerin sürelerini öğrenmek de mümkündür.

Taşınma: Aboneliği Üzerine Alma

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinden birine taşınıyor ve taşındığınızda, elektriğin açık olmasını istiyorsanız; Enerjisa ile yeni bir sözleşme yapmalısınız.

Yeni taşınacağınız adresin tesisat ya da sayaç numarasını öğrenin. Bunun için, o eve eski bir elektrik faturasını kullanmalısınız. Eski evinizin de tesisat ya da sayaç numarasını da bir yere kaydetmelisiniz

Enerjisa başkent bölgesinde, elektrik sözleşmesi yapmak isteyen kişilerin müşteri hizmetleri merkezinde sıra beklemelerini önlemek için, online randevu seçeneğini sunmaktadır. Enerjisa internet sitesini kullanarak yakınınızdaki bir müşteri merkezinden size uygun bir saatte randevu alabilirsiniz. Yeni satış sözleşmesi işlemlerini hızlandırmak için aşağıdaki belgeleri önceden hazırlamanızı öneririz:

 • Gerekli Belgeler
 • Nüfus cüzdanı
 • IBAN numarası (eğer kullanıyorsanız)
 • Eski evin tesisat ya da sayaç numarası
 • Taşınılacak evin tesisat ve sayaç numarası,zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Eğer taşınacağınız evdeki abone elektrik sözleşmesini iptal etmemişse tapu ya da kira kontratı

Neden Aboneliği Kendi Üstüme Almalıyım ?

 • Başkası adına gelen faturaları ödeyerek elektrik kullanmak

Eğer sizden önce oturan kişi henüz elektrik sözleşmesini bitirmemişse evinizde elektrik enerjisinin açık olması normaldir. Elektrik açıksa başkası adına gelen faturayı ödeyerek kullanıma devam etmemelisiniz. Bu şekilde kullanım yaptığınız tespit edildiği anda elektrik enerjiniz kesilir ve açtırmak için yeni sözleşeme yapmanız gerekir. Başkası adına elektrik kullanan kişiler ayrıca elektriğim açılması için ceza öder.

 • Önceki evin aboneliğini iptal etmemek

Eski evinizdeki elektrik sözleşmesini iptal ettirmezseniz başkasının kullanımlarını ödeme riskini göze alırsınız. Enerjisa müşterileri elektriği kapatma talimatını iptal başvurusundan sonra iki hafta sonraya kadar verilebilir.

Enerjisa Elektrik Abonelik Ücreti - Güvence Bedeli

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali (Tahliye) İşlemleri

Eski evinizdeki Enerjisa sözleşmesinin iptal edilmesi için yapılan işleme tahliye adı verilir. Sözleşmeyi sonlandırmak için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bir Enerjiisa müşteri merkezine başvurmalısınız.

 • Nüfus cüzdanı
 • Sayacın son okunan değer (endeks)

UYARI: Tahliye işleminin tamamlanması için adınıza kayıtlı vadesi geçmiş borç olmamalıdır.

Nasıl Yapılır?

Abonelik iptaline başvurduğunuz gün elektriğiniz kesilmez. Sayaçtan son okunan değer (endeks) esas alınırak başvurunuzda belirttiğiniz tahliye tarihine kadar tahmini bir tüketim bedeli hesaplanır. Elektriğin kapatılması için, başvurunuzdan sonraki 14 gün içinde size uygun olan tarihi belirleyebilirsiniz. Müşteri istenen kapatma tarihine kadar belirlenen tahmini tüketim ücretini ödemeden tahliye işlemi başlatılmaz. Başvurunuz alındıktan sonra,Enerjisa bir ön tahliye yazısı hazırlar ve size teslim eder.

Elektrik Ne Zaman Kesilir?

Başvuruda elektriğin kapatılmasını talep ettiğiniz gün dağıtım şirketi ekipleri kullanım yerine gider enerjiyi keser ve sayaç değerini okur. Yetkili ekibin okuduğu sayaç endeksi esas alınarak kapanış faturası düzenlenir ve tesisata bırakılır. Ödediğiniz tahmini tüketimi tutarı ve gerçekleşen tüketim arasındaki farka bakılarak alacak ya da borcunuz varsa belirlenir. Eğer alacağınız varsa en geç yedi gün içerisinde hesabınıza iadesi gerçekleştirilir. , Bu işlemler gerçekleştikten sonra, müşteri hizmetleri merkezinden nihai tahliye yazısı da almanız mümkündür.

Güvence Bedeli İadesi

Tahliye başvurusunda, elektrik sözleşmesi yaparken yatırdığınız güvence bedelinin iadesini talep edebilirsiniz. Güvence bedeli iadesini Enerjisa müşteri merkezindeki veznelerden nakit olarak alabilirsiniz. Eğer isterseniz başvuruda IBAN numarısını verdiğiniz kendi adınıza olan banka hesabına da iade yapılabilmektedir.

Tarife Değişikliği

Üç Zamanlı Tarifeye Geçmek İstiyorum

Mesken abonesiyseniz  tek zamanlı ya da üç zamanlı elektrik tarifeleri arasında kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Tüm mesken müşterileri olağan olarak tek zamanlı tarifededir. Tarife değişikliği yapmak için, Enerjisa müşteri merkezine gidebilirsiniz. Eğer online hizmet merkezine üyeliğiniz varsa işlemi internetten gerçekleştirebilirsiniz. Tarife değişikliği işlemi için aşağıdaki adımlar izlenir.

 • Enerjisa müşteri temsilcisi başvuruyu inceler. Eğer Enerjisa'ya herhangi bir borcunuz yoksa başvurunuz kabul edilir.
 • Mevcut olan elektrik sözleşmeniz sonlandırılmadan tarife değişikliği gerçeleştirilir. Elektrik enerjiniz kesintiye uğramaz.

Müşteri Grubu Değişikliği

Başka bir müşteri grubuna geçmek isterseniz aşağıdaki işlemler yapılır. Örneğin, konut olarak sözleşme yaptığınız kullanım yerini büro olarak kullanacaksanız ticarethane müşteri gurubuna geçmeniz gerekir.Bu durumda,

 • Eski elektirk sözleşmeniz sonlandırılır ve seçtiğiniz müşteri grubundan yeni bir satış sözleşmesi yapılır.
 • Yeni müşteri gurubun ait abonelik ücretleri talep edilir ve eski güvence bedeliniz iade edilir.

Telefon ve İletişim Bilgileri

Müşteri Hizmetleri

Çağrı merkezi: 444 4 372

E-mail: [email protected]

Enerjisa ile ilgil daha fazla iletişim ve telefon numarası bilgisini burada bulabilirsiniz.

Güncelleme tarihi