Ayesaş Enerjisa

Güncelleme tarihi
min reading

Ayesaş Enerjisa, İstanbul Anadolu Yakası'nda görevli elektrik satış şirketidir. Anadolu Yakası'nda oturan tüketiciler de dahil olmak üzere Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere ikili anlaşmalarla satış yapabilir. Bu yazıda Ayesaş Enerjisa fatura ödeme, abonelik başvurusu, tarife değişikliği, online işlemler ve iletişim adresleri hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Başlıklar

Abonelik İşlemleri

Taşınmadan en az bir hafta önce:

İstanbul anadolu yakasına taşınmadan yeni bir elektrik sözleşmesi yapıp aboneliği üzerinize alırsanız taşındığınızda elektrik enerjiniz bağlanmış olur. Öncelikle, taşınacağınız adresin tesisat ya da sayaç numarasını öğrenmelisiniz. Bunun için, ev sahibinden eski bir elektrik faturası isteyebilirsiniz. Eski evinizin de tesisat ya da sayaç numarasını da bir yere kaydetmelisiniz.

Taşınmadan birkaç gün önce:

Ayesaş Enerjisa, müşteri hizmetleri merkezinde sıra beklememeniz için, online randevu seçeneğini sunmaktadır. Ayesaş Enerjisa internet sitesini kullanarak, İstanbul anadolu yakasındaki bir müşteri merkezinden size uygun bir saatte randevu alabilirsiniz. Online randevu sistemi her müşteri merkezinde kullanılmıyor olabilir. Sözleşmesi işlemlerinizi hızlandırmak için aşağıdaki belgeleri önceden hazırlamanızı öneririz:

 • Gerekli Belgeler
 • Nüfus cüzdanı
 • IBAN numarası (eğer kullanıyorsanız)
 • Eski evin tesisat ya da sayaç numarası
 • Taşınılacak evin tesisat ya da sayaç numarası,
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçe numarası
 • Eğer taşınacağınız evde oturan kişinin elektrik sözleşmesi sürüyorsa tapu ya da kira kontratı

Sıkça yapılan hatalar:

 • Taşındıktan sonra elektrik satış sözleşmesi yapmamak

Eğer sizden önce oturan kişi henüz elektrik sözleşmesini bitirmemişse evinizde elektrik enerjisinin açık olması normaldir. Elektrik açıksa başkası adına gelen faturayı ödeyerek kullanıma devam etmemelisiniz. Bu şekilde kullanım yaptığınız tespit edildiği anda elektrik enerjiniz kesilir ve açtırmak için yeni sözleşme yapmanız gerekir. Usulsüz elektrik kullanım yapmış sayılacağınız için ceza ödemeniz gerekecektir.

 • Önceki evin aboneliğini sonlandırmamak

Eski evinizdeki elektrik sözleşmesini iptal ettirmezseniz başkasının kullanımlarını ödeme riskini göze alırsınız. Sözleşme sonlandıracağınız eviniz İstanbul Anadolu yakasındaysa Ayesaş Enerjisa'dan hizmet alırsınız. Elektrik kapatma başvurusu yaptıktan sonraki iki hafta içinde olmak kaydıyla kendinize uygun olan bir enerji kapama tarihi belirleyebilirsiniz.

Ayesaş Enerjisa Abonelik Ücreti - Güvence Bedeli

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali (Tahliye) İşlemleri

İstanbul anadolu yakasında bulunan evinizin Ayesaş Enerjisa sözleşmesinin iptal edilmesi için gereken işleme tahliye adı verilir. Sözleşmeyi sonlandırmak için, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte Ayesaş Enerjisa müşteri merkezine başvurmalısınız.

 • Nüfus cüzdanı
 • Sayacın son tüketim endeksi (son okunan değer)

UYARI: Tahliye işleminin tamamlanması için adınıza kayıtlı vadesi geçmiş borç olmamalıdır.

Nasıl Yapılır?

Abonelik iptaline başvurduğunuz gün elektriğiniz kesilmez. Sayaçtan son okuduğunuz değer (endeks) esas alıaırak başvurunuzdaki kapama tarihine kadar tahmini tüketim bedeli hesaplanır. Elektriğin kapatılması için, başvurunuzdan sonraki 14 gün içinde size uygun olan tarihi belirlemelisiniz. Tahliye işleminin başlanması için, tahmini tüketim ücreti ödenmelidir. Başvurunuz alındıktan sonra Ayesaş Enerjisa bir ön tahliye yazısı hazırlar ve size teslim eder.

Elektrik Ne Zaman Kapatılır?

Başvuruda elektriğin kapatılmasını talep ettiğiniz günde, dağıtım şirketi ekipleri kullanım yerine gider enerjiyi keser ve sayaç değerini okur. Yetkili ekibin okuduğu sayaç endeksi esas alınarak kapanış faturası düzenlenir ve tesisata bırakılır. Ödediğiniz tahmini tüketimi tutarı ve gerçekleşen tüketim arasındaki farka bakılarak alacak ya da borcunuz varsa belirlenir. Eğer alacağınız varsa en geç yedi gün içerisinde hesabınıza iadesi gerçekleştirilir. , Bu işlemler gerçekleştikten sonra, müşteri hizmetleri merkezinden nihai tahliye yazısı da almanız mümkündür.

Güvence Bedeli İadesi

Tahliye başvurusunda, elektrik sözleşmesi yaparken yatırdığınız güvence bedelinin iadesini talep etmelisiniz. Güvence bedeli iadesini Ayesaş Enerjisa müşteri merkezindeki veznelerden nakit olarak alabilirsiniz. İsterseniz başvuruda IBAN numarası vererek iadeyi kendi adınıza banka hesabına da yaptırtabilirsiniz.

Ayesaş Enerjisa Fatura Ödeme Noktaları

İstanbul anadolu yakasında tüm fatura ödeme işlemlerini Ayesaş Enerjisa müşteri merkezlerine giderek yapabilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız aşağıaki ödeme noktalarından birini kullanmanız mümkündür:

 
Ödeme Noktaları Açıklamalar
Anlaşmalı bankalar Gişeden ödeme, otomatik ödeme talimat, atm, internet ve telefon bankacılığı seçenekleri arasında bankanızın anlaşmalı olduğu ödeme kanallarından birini seçebilirsiniz.
Yetkili ödeme noktaları veya PTT şubeleri size en yakın yetkili ödeme noktası veya PTT şubesine faturanızla gidip hiçbir ek ücret vermeden faturanızı yatırabilirsiniz.
Enerjisa online hizmetler merkezi Enerjisa online hizmetler merkezine üye olup kredi kartı ile faturanızı ödeyebilirsiniz.
Ayesaş Enejisa elektrik faturası ödeme hakkında daha fazlasını öğrenin.

Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

 Ayesaş Enerjisa fatura borcunu öğrenmek için, 444 4 372 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 Enerjisa online hizmetler merkezine üye olarak fatura sorgulama işlemini internetten hızlıca yapabilirsiniz. Üyelik hesabını açtıktan sonra, "Fatura / Tüketim İşlemleri" başlığı altında yer alan "Fatura Bilgilerim" bölümünü kullanarak o dönem yaptığınız tüketimi detaylı olarak görseller aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

Fatura Gelmedi ya da Kayboldu.

Enejisa faturası gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

 • Sayacın okunaması
 • Sayacın arızalanması
 • Okuma döneminde tüketimin düşük olması

Yukarıdaki durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi Ayesaş Enerjisa fatura ödeme başlığında bulabilirsiniz.

Fatura kayıpsa nasıl ödeme yapılır ?

 • Sözleşme hesap numarasını kullanılabilir. Bu numarayı bimiyorsanız Ayesaş Enerjisa çağrı merkezine telefon edebilirsiniz.
 • Online hizmet merkezine üyeliğiniz varsa bu hesabı kullanarak kredi kartı ile ödeme yapabilrsiniz.

Ayesaş Enejisa Faturasına Nasıl İtiraz Edilir ?

Elektrik faturanız her zamankinden fazla geldiyse mevsimsel yükselmeler olabileceğini hesaba katmanızı öneririz. Başka bir neden, elektrik fiyatlarını zamlanması da olabilir.

 • Tüketim yanlış hesaplanmışsa

Faturanın normalden çok fazla ya da az gelmesi durumunda sayaç arızasından şüphelenilebilir. Ayesaş Enerjisa müşteri merkezine dilekçe ile başvurarak sayacınızın değiştirilmesi ve eski sayacın incelenmesini talep edebilirsiniz. Tüketici, faturanın kesildiği tarihten itibaren bir yıl içinde görevli elektrik tedarikçisine itirazda bulunma hakkına sahiptir.

 • Fatura yüksek mi geldi ?

Tüm tüketiciler itiraz ettikleri borcu öncelikle ödemelidir. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre itiraz edilen fatura borcu bir önceki dönemden %30 fazlaysa, önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapılması kabul edilir. İtiraz yapılan faturanın zamanında ödenmemesi durumunda borçtan dolayı elektrik kesilebilir ve gecikme faizi işlenebilir.

Elektrik Tarifesi Değişikliği

Mesken aboneleri tek zamanlı ya da üç zamanlı elektrik tarifeleri arasında seçim yapabilmektedir. Tüm mesken müşterileri olağan olarak tek zamanlı tarife üzerinden faturalandırılır. Tarife değişikliği yapmak için, Ayesaş Enerjisa müşteri merkezine gidebilirsiniz. Eğer online hizmet merkezine üyeyseniz işlemi internetten gerçekleştirebilirsiniz. Tarife değişikliği işlemi için aşağıdaki adımlar izlenir:

 • Ayesaş Enerjisa müşteri temsilcisi başvuruyu inceler. Eğer Enerjisa'ya herhangi biri borcunuz yoksa başvurunuz kabul edilir.
 • Mevcut olan elektrik sözleşmeniz sonlandırılmadan tarife değişikliği gerçeleştirilir. Elektrik enerjiniz kesintiye uğramaz.

Müşteri Grubu Değişikliği

Eğer başka bir müşteri grubuna geçmek isterseniz aşağıdaki işlemler yapılır. Örneğin, konut olarak sözleşme yaptığınız kullanım yerini büro olarak kullanacaksanız ticarethane müşteri gurubuna geçmeniz gerekir. Bu durumda,

 • Eski elektirk sözleşmeniz sonlandırılır ve seçtiğiniz müşteri grubundan yeni bir satış sözleşmesi yapılır.
 • Yeni müşteri gurubun ait abonelik ücretleri talep edilir ve eski güvence bedeliniz iade edilir.

Kesinti ve Arıza Durumu

İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım altyapısının bakım, arıza ve onarım işlerinden AYEDAŞ sorumludur. Herhangi bir arıza ya da kesinti durumunda bilgi almak için, Anadolu Yakası ilçelerinden 186 numaralı hattı arayabilirsiniz. Bu hat 7 gün 24 saat açık olup sizi oturduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketine bağlar. AYEDAŞ internet sitesinde bakım ve onarım çalışmaları başlığı altında, planlı olarak enerji kesintisi yapılacak semtlerle ilgili duyurular bulunur. Genellikle kesintilerin tahmini sürelerine de duyurularda yer verilir. Anadolu yakasındaki tüm sayaçların okunması, kontrolü ve bakımı da AYEDAŞ'ın görevleri arasındadır.

Şirket Bilgileri

AYESAŞ, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.'nin kısaltmasıdır. Elektrik piyasasının rekabete açılması için, yapılan özelleştirmeler sonucu 31.07.2013 tarihinde AYESAŞ hisselerin tamamı Enerjisa'ya devredilmiştir. Ayesaş Enerjisa'nın tüm hisseleri Sabancı Holding ve E.on ortaklığıyla kurulan Enerjisa enerji grubuna aittir.

Görevli olduğu İstanbul ilçeleri:

Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar

Telefon ve İletişim Bilgileri

Çağrı merkezi: 444 4 372

Email: [email protected]

Ayesaş Enerjisa ile ilgil daha fazla iletişim ve telefon numarası bilgisi için bağlantıyı kullanabilirsiniz.