CLK Akdeniz Elektrik

Güncelleme tarihi
min reading

CLK Enerji'de yaşanan hisse dağılımından sonra Limak Holding’in ayrılmasıyla ortaklığın yeni ismi CK Enerji (Cengiz-Kolin) olarak değiştirilmiştir. Şirket bu değişimden sonra CK Akdeniz Elektrik adıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Şirketin güncel sayfasını görmek için lütfen tıklayınız.

CLK Akdeniz, Antalya - Isparta - Burdur illerinden oluşan dağıtım bölgesinde görevli elektrik tedarikçisidir. 2013 yılında, elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişiklikler sonucunda kurulmuştur. 

Borç Ödeme

CLK Akdeniz Elektrik faturasını Antalya, Isparta ve Burdur'da bulunan ilçe işletmelerinden ödeyebilirsiniz. Müşteri merkezine gitmeyi tercih etmiyorsanız diğer ödeme noktalarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Banka Online internet şubesi, kredi kartı, atm, otomatik ödeme, gişe seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Tüm anlaşmalı bankalar aynı seçenekleri sunmayabilir.
Tahsilat ofisi Güvenliğiniz için CLK Akdeniz yetkili ödeme noktası olmasına dikkat ediniz.
PTT şubesi Tüm PTT şubelerine elektrik faturanızı yatırabilirsiniz.

Borç Sorgulama

CLK Akdeniz fatura borcunu öğrenmek için, 0 850 226 07 07 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Şirketin internet sitesine giderek fatura sorgulama uygulamasını kullanbilirsiniz. Online borç sorgusu için, işletme kodu ve abone numarasını kullanmak gereklidir.

CLK Akdeniz Elektrik fatura ödeme işlemi ile ilgili daha fazla bilgi ve sorunların çözümleri için detaylı yazımızdan yararlanın.

Fatura İtirazı

CLK Akdeniz faturası hatalı mı geldi ?

Aşağıdaki sebeplerden dolayı elektrik tüketiminiz artmış olabilir. Mevsimsel değişikliklerin, özellikle klima ve elektrik sobası kullanan evlerde elektirk faturasını etkilemesi normaldir. Faturalandırmada hata yapıldığını düşünüyorsanız; fatura kesim tarihinden sonraki bir yıl boyunca itirazda bulunabilirsiniz.

Faturanızda hata olduğunu düşünüyorsanız CLK Akdeniz elektrik ilçe işletmesine başvurarak inceleme talep etmelisiniz

Fatura tutarı çok yüksekse

CLK Akdeniz'den aldığınız faturaya itiraz etseniz bile, borcunuzu son ödeme tarihine kadar yatırmalısınız. Eğer faturayı ödeme güçlüğü yaşıyorsanız şu bilgiyi bilmenizde fayda vardır. İtiraz konusu olan fatura bir önceki dönemden %30 daha fazlaysa, önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme yapmanız kabul edilir. Böylece 15 gün kadar sürebilecek inceleme işlemi sırasında borçtan dolayı elektriğiniz kesilmez.

Fatura Gelmedi / Kayboldu

Sayaç okuma zamanı geçmesine rağmen o ayki fatura gelmediyse CLK Akdeniz Elektrik çağrı merkezini arayarak dönem borcunuzu hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektrik faturanızın gelmemesinin sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

Sorunlar Çözümler
Sayaca ulaşılamaması Okuma görevlisi sayaca erişemiyorsa, CLK Akdeniz sayacın yerini değiştirmenizi isteyebilir. Sizden sayaç değerlerini okumanız istenerek fatura düzenlebilir.
Sayaç arızası Sayaç arızasından şüpheleniyorsanız 186 numaralı çağrı hattından Akdeniz Dağıtım'ı arayarak bilgi alabilirsiniz.
Düşük fatura tutarı Eğer o dönem vergiler dahil 20 TL altında tüketim yapılmışsa tutar sonraki faturaya yansıtılır.

Abonelik İşlemleri

Antalya, Burdur ya da Isparta illerinden birine taşınıyorsanız kendi adınıza elektrik sözleşmesi yapmak için CLK Akdeniz Elektrik'e başvurmalısınız. Sözleşmeyi ilçenizdeki CLK Akdeniz işletmesine giderek ya da online olarak yapmanız mümkündür. Daha önce elektrik bağlantı yapılmış bir kullanım yerine satış sözleşmesi yapmak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Sözleşme için Gerekli Belgeler
  • Nüfus cüzdanı (ya da pasaport)
  • Sözleşme yapılacak yerin adresi
  • Mülk sahibinin adı ve soyadı
  • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi ya da poliçe numarası 

Abonelik Ücreti

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Dikket Edilmesi Gereken Durumlar

Başkasının faturalarını ödeyerek enerji kullanmak

Kullanıcının elektrik aboneliğini üzerine alması müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre zorunludur. Eğer sizden önce oturan kişi elektrik sözleşmesini bitirmeden evden çıkmışsa taşındığınızda elektrik açık olabilir. Elektrik açıksa, başkası adına gelen faturayı ödemeye devam etmek usulsüz kullanım yapmaktır. Usulsüz kullanım tespit edilirse elektriğiniz kesilir ve açtırmak için ceza ödemeniz gerekir.

Eski evin aboneliğini kapatmamak

Eski evinizdeki elektrik sözleşmesini iptal ettirmezseniz başkasının tüketimini ödeme riskini almış olursunuz. CLK Akdeniz çağrı merkezini arayarak abonelik iptali başvurusunda bulunabilirsiniz.Sözleşmenin sonlandırılması için abonenin tüm borcunu ödemiş olması gereklidir.

Abonelik İptali

CLK Akdeniz elektrik sözleşmesini iptal etmek için, resmi kimiliğiniz (TC kimlik numaralı) ile bir hizmet noktasına giderek başvuruda bulunmalısınız. Yanınızda eski bir elektrik faturasının bullunması işlemlerinizi hızlandırır. Elektrik faturasınını üzerinde abone numarasını bulabilirsiniz.

Güvence Bedeli İade Başvurusu

Elektrik sözleşmesini sonlandırdıktan sonra günvence bedelinin iade edilmesini talep etmelisiniz. Güvence bedeli, CLK AkdenizElektrik tarafından başvuru sırasında alınır ve abonelik sona erdiğinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı TÜFE (enflasyon) oranına göre güncelleştirilerek iade edilir.

Arıza ve Kesinti Durumu

Antalya, Burdur ve Isparta'da dağıtım faaliyetleri Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Akdeniz Elektrik Dağıtım'ın görevleri, CLK Akdeniz elektrik satış şirketinden tamamen ayrıdır. Akdeniz Dağıtım'ın görevi elektrik şebekesinde meydana gelen arızaları onarmak, şebekenin işletim ve bakımını gerçekleştirmektir. Sayaç değişimi, okuması ve bakımından da Akdeniz Dağıtım sorumludur. Arıza ya da kesinti olduğunda bilgi almak için, ALO 186 hattını kullanarak Akdeniz Dağıtım'ı arayabilirsiniz. Planlı yapılan kesintilerin tahmini süresini öğrenebileceğiniz ALO 186 hattı, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verir. Akdeniz Elektrik Dağıtım internet sitesi üzerindeki arıza bildirim ve aydınlatma şikayetleri online formlarını doldurabilirsiniz.

Tarife Değişikliği

CLK Akdeniz Elektrik mesken aboneleri herhangi bir başvuruda bulunmadıkları sürece olağan olarak tek zamanlı tarife kullanıcısıdır. Bazı müşteriler ise tasarruf etmek için üç zamanlı tarifeyi tercih edebilir. Üç zamanlı tarifede gündüz, puant ve gece zaman dilimlerine farklı fiyatlar uygulanır. Özellikle gece 22:00'den sonra başlayan zaman diliminde, elektrik fiyatı, günün diğer saatlerine göre çok daha ucuzdur. Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için, elektronik sayaç sahibi olmak gerekir. Değişiklik için, CLK Akdeniz işletmesine yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Hakkında

CLK Akdeniz Elektrik, Cengiz, Limak ve Kolin gruplarının beraber kurduğu Türkiye'nin en büyük kalabalık hizmet alanına sahip olan CLK Enerji Yatırım Şirketi'ne aittir. Dört dağıtım bölgesinde, ve 11 ilde faaliyet gösteren CLK Enerji piyasasında lider olmayı hedeflemektedir.

Rakamlarla CLK Akdeniz

1,3 milyon: CLK Akdeniz müşterisi sayısı

41 : Akdeniz dağıtım bölgesindeki ilçe sayısı

4,9 milyar: KiloWatt-saat biriminde Akdeniz dağıtım bölgesinde tüketilen elektrik enerjisinin miktarı

İletişim

İlgili Birim İletişim Adresi / Telefon
Abonelik, faturalandırma, borç sorgulama, serbest tüketici çağrı hattı 0 850 226 07 07
Arıza bildirimi, kesinti 186
Genel Müdürlük 0 242 339 77 77
Genel Müdürlük E-mail [email protected]
Daha fazla CLK Akdeniz telefon ve iletişim bilgisi