Kepsaş / Kayseri elektrik fatura ödemesi nasıl yapılır ?

Kepsaş görevli olduğu Kayseri'de 610 bin aboneye hizmet verir. Bu yazıda, Kayseri elektrik fatura ödemesi ve borç sorgulama işlemleri konusunda bilgilere yer verilmiştir.

FATURA ÖDE

Kayseri Elektrik Borç Sorgulama

Kayseri elektrik fatura borcunu öğrenmek için sözleşme hesap numarası gereklidir. Bu bilgiler eski bir faturanın üst kısmında bulunabilir.

  • Çağrı merkezini 444 7 186 numaralı hattan arayarak borcunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Kepsaş internet sitesi açılış sayfasında yer alan "Borç Sorgulama" uygulamasına müşteri referans numaranızı girin.

Fatura Ödeme

Elektrik borcunun son ödeme tarihi faturanın sonunda bulunur; genellikle fatura tebliğinden sonra 10 gündür. Ödeme işlemi için, yanınıza faturayı almalı veya abone numaranızı bilmelisiniz. Fatura ödemesini Kayseri ilçelerinde bulunan Kepsaş abone merkezlerinde nakit olarak yapın ya da aşağıdaki seçeneklerinden size uygun olanı tercih edin:

 Nakit Ödeme

Kepsaş vezneleri
Kayseri ilçelerinde bulunan Kepsaş müşteri merkezlerinden faturanızı ödeyin.
Akıllı vezneler (AVS)
Bankamatike benzeyen Kepsaş akıllı veznelerine elektrik borcunuzu yatırın. Akıllı veznelerde ek bedel vermeden, 7 / 24 ödeme yapmak mümkündür. Akılı vezneler birçok Kayseri mahallesinde bulunur.


Anlaşmalı Bankamatikler (ATM)
Kayseri elektrik ile anlaşmalı bankaların bazıları atm'den ödeme kabul eder. Kepsaş sitesinde bulunan anlaşmalı banka listesine bakabilirsiniz.


Yetkili Faturamatikler
Yalnızca Kepsaş'ın yetki verdiği faturamatiklerde ek ücret ödemeden işleminizi yapabilirsiniz. Yetkili fatura ödeme noktaları listesi Kepsaş internet sitesinde bulunur.

Ödemeden sonra mutlaka fatura veya tahsil makbuzu isteyin ve bu belgeyi saklayın; mümkünse ödenmiş faturanızı da muhafaza edin.

 İnternet Bankacılığı

Kepsaş ile tahsilat anlaşmalı bankaların internet şubesinden elektrik faturası ödenebilir. Ödeme işlemizle ilgili sorun yaşarsanız bankanızla iletişime geçmeniz gerekir.

 Hesaptan Otomatik Ödeme Talimatı

Genellikle Kepsaş ile anlaşmalı tüm bankalar hesaptan otomatik ödeme seçeneğini sunmaktadır. Otomatik ödeme talimatı, fatura son ödeme tarihini kaçırmanızı önler; hesabınızda yeterli bakiye olduğundan emin olmanız yeterlidir.

Gecikme Zammı

Elektrik borcunu son ödeme tarihinden sonra yatırmanız halinde dönem gecikme zammı günlük olarak uygulanır.

Son ödeme tarihinden kaç gün sonra kesilir ?

Son ödeme tarihinden bir gün sonra elektik kesme ihbarı yapılır. İhbardan sonra beş gün içinde borcunuzu ödemezseniz elektrik enerjiniz kesilir. Enerji kesildikten sonraki bir ay için borcu ödemezseniz sözleşmeniz iptal edilir ve yeniden abonelik işlemleri yapmanız gerekir.

Kesilen elektriğin yeniden bağlanması

Kayseri Elektrik'e borcunuzu yatırmanız halinde yeniden enerji verilir. Elektriği açmak için Kepsaş'ın haberi olmadan sayaca müdahale edilmemelidir; aksi halde ceza alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kesilen elektriği açtırma

Kepsaş Faturası Gelmedi

Okuma dönemi geçmesine rağmen Kayseri elektrik faturanız gelmediyse nedeni aşağıdakilerden birisi olabilir:

  • Enerji tüketim tutarının düşük olması

444 7 186 numaralı hattan Kepsaş çağrı merkezine telefon ederek fatura borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  • Sayacın okunamaması

​Sayacınız okuma görevlisinin ulaşamayacağı bir konumdaysa fatura kesilememiş olabilir. Bu durumdan şüpheleniyorsanız Kepsaş çağrı merkezini arayarak okuma dönemi hakkında bilgi alın. Sayaç üzerindeki son endeksini ilgili birime bildirerek peşin olarak ödeme yapmak mümkündür. İki dönem üst üste sayacı okunmayan abonenin elektriği kesilebilir.

  • Sayaç arızası

Kayseri'de size en yakın Kepsaş müşteri merkezine giderek sayacın incelenmesi için dilekçe ile başvurun. Dilekçe ilgili birimlerde hazır olarak bulunabilir. Sayaç arızası üç gün içinde yerinde tespit edilir. Fatura tutarı, arızalı olduğu süre için, abonenin geçmiş tüketimleri temel alınarak hesaplanır. Masrafları karşılamanı halinde, Kepsaş'ın sayacı kontrol etmesini her zaman isteyebilirsiniz.

Elektrik Fatura İtirazı

Kepsaş elektrik faturasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız yönetmeliğe göre fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz hakkına sahipsiniz. İtiraz işlemlerini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

  • İlçenizde bulunan Kepsaş şubesine giderek dilekçe ile başvurun.
  • Kepsaş internet sitesinde "İtiraz veya Şikayet Başvurusu" bölümünde karşınıza çıkan formu açıklayıcı ve detaylı bir biçimde doldurun.

Faturanız bir öncekinden %30 daha fazla değilse, itiraz ettiğiniz tutarı son ödeme tarihini geçirmeden ödemekle yükümlüsünüz. İtiraz tutarı önceki faturadan %30 fazlaysa, bir önceki tutar kadar ödeme kabul ediilr ve gecikme zammı uygulanmaz.

Fatura İtirazı Sonucu

Elektrik tüketici hizmetleri yönetmeliği uyarınca fatura itirazı başvuru tarihi esas alınarak 15 iş günü içinde sonuçlandırılmalıdır.

Tüketici haklıysa
Tüketicinin fazla ödediği kısım bir sonraki fatura borcundan düşülür. Talep edilirse üç iş günü içinde nakit olarak tedarikçi tarafından nakit olarak ödenmelidir.


Tüketici haksızsa
Sözkonusu borç tutarı eksik olarak yatırılmışsa kalan kısım da tahsil edilir. Tüketici itiraz ettiği borcu ödememişse gecikme faiziyle beraber ödemelidir.
Güncelleme tarihi