Kesilen Elektrik Nasıl Açılır ?

Güncelleme tarihi
min reading

ELEKTRİK FATURASI ÖDE

Elektrik kesintisi günlük hayatınızı en olumsuz etkileyen durumlardan birisidir. Sorunun ne olduğunu en hızlı şekilde anlayıp gerekeni yapmak için bu yazıdan yararlanın:

Taşınacağınız evin elektriği kapatılmış.

Nasıl açtırılır?

Taşınacağınız evde kapatılan elektriğin yeniden bağlanması için, görevli satış şirketiyle perakende satış sözleşmesi imzalamalısınız. Böylece, elektrik aboneliğini kendi üzerinize almış olursunuz. Satış sözleşmeniz gerçekleştiğinde, elektrik satış şirketi dağıtım şirketine haber vererek kullanım yerindeki elektriğin bağlanması için bir görevli gönderilmesini talep eder.

Ne zaman açılır?

Elektrik açma işlemi, yerleşim alanında iki iş günü içerisinde gerçekleştirilir. Taşınmadan birkaç gün önce satış şirketine başvurarak elektriğinizin yerleşme zamanında açık olmasını sağlayabilrsiniz. Yeni elektrik perakende satış sözleşmesi yapmak için, varsa önceki sözleşmenizi iptal etmelisiniz.

Gerekli Belgeler

Kesilen elektriği açtırma amacıyla satış şirketiyle yapılan elektrik sözleşmesi için, aşağıdaki gerekli belgeleri hazır etmeniz işlerinizi hızlandırır :

  • Resmi kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı)
  • Ev sahibiyseniz, tapu kaydı
  • Kiracıysanız, kira sözleşmesi ya da ikametgah belgesi
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi ve ya poliçe numarasıyla beraber poliçe sahibinin T.C. Kimlik numarası (Poliçe sorgulama uygulaması DASK'ın resmi internet sitesinde yer alır.)
  • Kiracılar için, mülk sahibinin adı soyadı ve T.C.kimlik numarası

Taşındıktan sonra aboneliği üzerinize almadınız.

Nasıl Açtırılır?

Taşınırken elektrik sözleşme başvurusu yapmazsanız, elektriğin kesilmesi riskini göze alırsınız. Kesinti durumunda tek çözüm, en kısa sürede görevli elektrik satış şirketine sözleşme için başvurmaktır. Sözleşme yapılır yapılmaz, elektrik tedarikçiniz dağıtım şirketine elektriği yeniden bağlaması için haber verecektir. Elektrik en geç iki iş günü içerisinde açılır. Elektrik açtırmak için gerekli evrakları bir önceki başlıkta bulabilirsiniz.

Neden Elektrik Kesilir?

Yeni taşındıysanız ve elektrik kesildiyse bunun tek sebebi kendi adınıza elektrik satış sözleşmesi yapmamış olmanızdır. Taşınma sırasında önceki aboneliğinizi sonlandırıp yeni yerleştiğiniz evdeki elektriği üzerinize almalısınız. Genellikle, elektrik abonelik iptali ve fiili olarak kesilme işleminin gerçekleştirilmesi arasında bir zaman farkı oluşur. Dağıtım şirketi, sizden önceki abonenin satış sözleşmesi sona erdiği ve aynı kullanım yerinde yeni sözleşme yapılmadığı için evinizin elektrik enerjisini keser.

Borcunuzu zamanında ödemediniz.

Fatura borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemezseniz elektrik tedarikçisi yazılı olarak ikinci bildirimde bulunur. Bu bildirimde, tüketicinin ödemeyi, belirtilen süre içerisinde yapmaması halinde elektrik enerjisinin kesileceği belirtilir. Yönetmeliğe göre, bildirimde belirtilen sürenin en az beş iş günü olması gerekir. İkinci bildirimde verilen süre içinde ödeme yapılmazsa, dağıtım şirketi kesme bildirimi düzenler ve kullanım yerinin elektriğini keser. Kesme bildiriminde, kesme tarihi, saati ve sayaçtaki son endeks yer alır.

Borçtan Dolayı Kesilen Elektrik Nasıl Açılır?

Borçtan dolayı enerjisi kesilen tüketici, tekrar enerji verilmesi için, borcunu gecikme zammıyla beraber peşin olarak ödemeli ya da tekrar yapılandırarak ödemeyi taahhüt etmelidir. Borç ödenince bağlama işlemi ve bağlama bildirimi yapılır ve bir sonraki faturada kesme bağlama bedeli alınır. Elektrik en geç iki iş günü içinde yeniden bağlanır.

Son ödeme tarihini geçirdiyseniz; tavsiyemiz elektriğin kesilmesini beklemeden ikinci bildirimde verilen süre içerisinde ödemenizi yapmanızdır. Böylece, gecikme zammı ve açma kapama ücreti gibi ek bedelleri ödemezsiniz; kesintiden dolayı günlük yaşamınız olumsuz etkilenmez.

Arızadan dolayı elektrik kesildi.

Ne yapılır?

Eğer durumunuz yukarıda belirtilenlerin hiçbirine uymuyorsa kullanım bölgenizde bir dağıtım arızası yaşanmış olabilir. Dağıtım arızası genellikle mahallenizi etkiler; bu durumda komşunuzun da elektriğinin kesilip kesilmediğini sorabilirsiniz. Eğer etrafınızda da elektrik kesintisi varsa ALO 186 hattını arayarak dağıtım şirketine arıza bildiriminde bulunabilir; planlı bir kesinti olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 7/24 kesintisiz hizmet veren ALO 186 elektrik çağrı merkezi,tüm Türkiye için geçerli olup sizi direkt olarak bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine bağlar.

Elektrik sigortası attı.

Sigorta elektrik tesisatından çıkabilecek kaza ve arızalara karşı koruma sağlar. Elektrik sigortası genellikle evin içinde ve girişe yakın bir noktada bulunur. Tesisatınıza göre birden çok sigortanız olması da mümkündür.

Ne Yapılır?

Eğer elektriğiniz aniden kesildiyse genellikle sebebi sigortanın atmasıdır. Bu durumda, genellikle evin girişinde yer alan elektrik sigortasını kontrol edin. Eğer mandallardan biri ya da birkaçı yer değiştirmişse mandalı kaldırın ve enerjinin gelip gelmediğini gözlemleyin.

Sigorta Neden Atar?

Sigorta çoğunlukla, evde aynı anda çalışan elektrikli aletlerin toplam gücünün sayaç bağlantı gücünü geçmesi yüzünden atar. Örneğin, bağlantı gücünüz 6 kW ise, sayaçtan anlık çekebileceğiniz güç 6000 Watt'ı geçemez. Aynı anda çalıştırdığınız elektrikli aletler sayaç bağlantınızın üzerinde güç harcadığı anda sigorta, evdeki tesisat ve cihazlara zarar gelmemesi için elektrik akımını keser. Böyle bir durum yoksa, sık sık sigortanın atmasının sebebi, bozuk bir elektrikli alet ya da sigortanın eskimesi de olabilir.