Buradasınız

Elektrik Satış Şirketleri

Birlikte Akıllı Tarife

HEMEN ARAYIN İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALIN! 0 850 390 28 39 ya da faturanızı bırakın biz sizi arayalım.

Hemen Arayın!

Tüketiciler, 2013'ten beri elektrik dağıtım şirketlerinden değil elektrik satış şirketlerinden elektrik alıyor. Bu elektrik satış şirketlerine elektrik tedarikçileri adı da veriliyor. Yapılan düzenlemelerle piyasa tam rekabete hazırlanıyor. Serbestleşmeyle gelen bir başka uygulama ise, serbest tüketici limitidir. Tüketici, bu limiti geçerse elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip oluyor.

İndirimli Tedarikçiler Görevli Tedarikçiler

EPDK, serbest tüketici limitini 2006 yılından beri kademeli olarak düşürüyor ve 2016 sonunda tamamen kaldırmayı hedefliyor. Bugün, limitin altında kalan; yani serbest olmayan tüketiciler, bölgelerinde görevli elektrik şirketinden hizmet almak zorunda. Serbest tüketici limiti sıfırlandığında, piyasada tam rekabet koşulları geçerli olacak; yani yakında herkes kendi elektrik şirketini seçebilecek.

Tedarikçi değiştirmek için 0850 390 28 39 ( Pazartesi'den Cuma'ya 09.00-19.00 ) numaralı telefonu arayarak tüketiminize göre teklif alın. Gaz Elektrik, tedarikçileri karşılaştırarak size piyasadaki en uygun tarifeyi bulur. Gaz Elektrik, tedarikçi değiştirme başvurunuzu alır, sözleşmenizi hazırlar ve kapınıza gönderir. Tanıtım

Görevli şirket ile indirimli elektrik şirketi arasında ne fark var ?

İndirimli satış yapan şirketlerden elektrik almak için öncelikle, serbest tüketici limitini geçiyor olmalısınız. Bu limit, 2016 yılı için, yıllık 3600 kWh enerji tüketimidir; bu miktar aylık ortalama 130 TL fatura ve üzerine denk gelir. Serbest tüketici olmak için, seçtiğiniz elektrik şirketine başvurmalısınız. Görevli şirket ile indirimli elektrik şirketi arasında dört temel farktan söz edebiliriz bunlar:

 1. Birim enerji bedeli
 2. PSH: Perakende satış hizmet bedeli
 3. Sözleşme süresi ve taahhüt
 4. Müşteri hizmetleri kalitesi
 5. Diğer avantajlar

İlginizi çekebilir : Elektrik şirketi değiştirince ne değişir?

 Temel fark: Birim Enerji Bedeli

Elektrik faturasında farklı bedeller bulunur; ancak en büyük pay birim enerji bedeline aittir. Birim enerji bedeli faturanın yarısını oluşturur; bu açıdan alacağınız indirim önemli ekonomiler yapmanızı sağlayabilir.

 • Görevli şirketler, serbest olmayan tüketicilere ulusal EPDK tarifesinden birim enerji bedeli uygulamak zorundadır. Genellikle, hizmet maliyetleri yüksek olduğu için serbest tüketicilere indirimli elektrik şirketlerinin sunduğu kadar avantajlı indirim oranları sunmaz.
 • İndirimli elektrik şirketleri ise serbest tüketicilere EPDK fiyatından daha ucuza satış yapabilir. Bu şirketler piyasadaki yarışa katılmak ve müşterilerin dikkatini çekmek için önemli oranlarda avantajlı fiyatlar sunar.

 PSH: Perakende Satış Hizmet Bedeli

Görevli şirketlerden elektrik alan ve serbest olmayan tüketiciler için, perakende satış hizmet bedelini ulusal tarifede EPDK belirler.

Serbest tüketiciler için, tedarikçi kontrolünde olan diğer birim elektrik fiyatı bileşeni perakende satış hizmet bedeli yada kısaca PSH'dır. Bazı indirimli tedarikçiler hiç PSH bedeli almazken bazıları alabilir. PSH bedeli, tüketim miktarına göre değişir ve birim fiyatı tüketilen kWh başına belirlenir. PSH bedeli son fatura tutarınızı yükseltebilir; bu nedenle tedarikçi seçerken indirim oranıyla beraber, PSH bedeli uygulayıp uygulamadığına dikkat etmelisiniz.

 Sözleşme süresi ve taahhüt

 • Görevli tedarikçiler, ulusal fiyatlardan elektrik alan tüketicilerle süresiz olarak satış sözleşmesi yapar.
 • Serbest tüketicilerin indirimli elektrik sözleşmelerinin süresi ise, 1 ile 3 yıl arasında değişir. Serbest tüketici sözleşmesi sonlandığında yenileyebilir ya da başka bir tedarikçiden elektrik alabilir.
 • İndirimli elektrik şirketleri taahhütlü sözleşmeler de sunabilir. Tüketici sözleşme süresi boyunca, tedarikçi değiştirmeyeceğini taahhüt ederek daha fazla indirim alabilir. Anlaşmadaki maddelere göre, başka bir tedarikçiye geçerse ceza ödemesi gerekebilir.

 Müşteri hizmetlerinin kalitesi

Elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde; aslında satış hizmeti aldığınız şirketi değiştirirsiniz. Tüm teknik altyapı, sayacınız ve dağıtım şirketiniz aynı kalır. Arıza ve kesintilerden dağıtım şirketi sorumlu olmaya devam eder; yalnızca size fatura kesen ve abonelik hizmetlerini veren satış şirketi değişir.

Tedarikçinin faturanızla ilgi sorularınızı yanıtlayacak ulaşılabilir bir çağrı merkezine sahip olması, anlaşmalı ödeme noktalarının çeşitliliği ve işinizi hızlandıran online hizmetler sunması da tercih sebebiniz olabilir. Tedarikçiler arasında seçim yaparken birim fiyatı haricinde hizmet kalitesi ve güvenilirliği de değerlendirilmelidir.

 İndirimli elektrik şirketlerinin sunduğu diğer avantajlar

İndirimli elektrik tedarikçileri piyasadaki rekabet arttıkça tüketicilere yeni fırsatlar sunmaktadır. Alternatif şirketler, avantajlı fiyatlarının yanı sıra yaptıkları kampanyalarla tüketicileri kendilerine çekmektedir. Öne çıkan kampanyalara örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Güvence bedeli almamak: Görevli şirketlerin abonelik sözleşmesi sırasında aldığı güvence bedelini (abonelik ücreti) seçtiğiniz indirimli elektrik tedarikçisi almayabilir.
 • Hoşgeldin kampanyası: İndirimli şirketler kendilerinden elektrik almaya başlayanların ilk fatura tutarını almayabilir.
 • Ek faydalar: İndirimli elektrik alarak yapacağınız tasarrufu başka hizmetlerde değerlendirmenizi sağlayabilir.