CK Çamlıbel Elektrik Abonelik İşlemleri ve İptali

Güncelleme tarihi
min reading

Taşınırken eski elektrik aboneliğinizi iptal edip yeni kullanım yeri için, faturayı kendi adınıza yaptırmalısınız. CK Çamlıbel, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde elektrik satış hizmeti verir.


CK Çamlıbel aboneliğini başlatmak

EPDK yönetmeliğine göre, hem kiracılar hem de mülk sahipleri için elektrik kullanmaya başlamadan önce, faturayı kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Eğer Sivas, Tokat ve Yozgat illerine taşınacaksınız, CK Çamlıbel ile abonelik işlemlerinizi tamamlamalısınız. Şimdi aklınızda olabilecek bazı soruları cevaplandıralım.

Başkası adına gelen faturaları ödeyerek elektrik tüketimi yaptığınız tespit edilirse enerjiniz kesilir ve açtırmak için usülsüz kullanım cezası ödemeniz gerekir.

Ne zaman başvurulur?

Yeni evinize taşınmayı beklemeden elektrik abonelik işlemlerine hemen başlamanızı tavsiye ederiz. Kira sözleşmenizi imzaladıktan ya da tapuyu üzerinize aldıktan sonra, gerekli belgeleri toplayıp başvurunuzu yapın. Perakende satış sözleşmesini imzalayıp, gerekli bedelleri ödedikten sonra elektrik en geç 3 gün içinde açılır. (eğer eviniz belediye sınırları dışındaysa 5 günü bulabilir)

Başvuru nereye yapılır ?

İşlemlerinizi CK Çamlıbel müşteri merkezlerinde tamamlayacaksınız. CK Çamlıbel’in Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde toplam 45 abone merkezi bulunmaktadır. Size en yakın ilçedeki müşteri merkezine belgelerinizle birlikte başvurun.

Ck Çamlıbel elektrik müşteri merkezi adresleri

Abonelik işlemlerini kimler yapabilir?

Abonelik işlemlerini kira sözleşmesinde ya da tapuda adı bulunan kişi şahsen yapmalıdır. Başvuru başka bir kişi adına yapılıyorsa, noter onaylı vekaletname almalı ve bu belgeyi yanınızda bulundurmalısınız. Evlilik cüzdanı da vekaletname yerine geçmez.

Abonelik için gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru öncesinde belgelerinizi eksiksiz tamamlamak abonelik sürecini hızlandırır. Elinizde kullanım yerine ait eski bir elektrik faturası varsa işiniz kolaylaşır.

 • Evinizi taşıyorsanız:
 • Başvurulan adrese ait eski bir elektrik faturası ya da abone numarası
 • Nüfus cüzdanı
 • Mülkiyet belgesi (tapu ya da kira sözleşmesi)
 • Kiracı olanların ev sahibinin adı ve soyadı
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi ya da poliçe numarasıyla beraber poliçe sahibinin T.C. kimlik numarası
 • İş yerinizi taşıyorsanız:
 • İş yerinize ait yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Tüzel kişilikte yetkilinin resmi kimlik belgesi
 • Mülkiyet belgesi (tapu, kira sözleşmesi, protokol)
 • Vergi numarası ve bağlı bulunulan vergi dairesi
 • Ticaret sicil numası ve bağlı olunan sicil memurluğunu adı
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi ya da poliçe numarası.

Abonelik ücreti ve güvence bedeli ne kadar?

CK Çamlıbel ile abonelik işlemlerini tamamlamak için yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın! Aşağıda ödemeniz gereken tutarları belirtiyoruz: 2018 yılı için elektrik satış sözleşmesi imzalayan mesken abonesi aşağıdaki ücretlerin toplamını nakit olarak ödemelidir.

Elektrik Abonelik Bedelleri 2018
Bedelin Adı Ücret
Güvence Bedeli Mesken için ortalama 142,20 TL *
Kesme-Bağlama Bedeli İşlem başına 26,80 TL
Damga Vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

*Güvence bedeli, mesken aboneleri için, en az 5 kW sözleşme gücü üzerinden hesaplanır; böylece ödenmesi gereken güvence bedeli en az 118,50 TL olur. Meskenler için ortalama güç ise 6kW (142,20 TL) civarındadır. Elektrik abonelik ücreti hakkında daha fazlasını öğrenin.

Elektrik ne zaman açılır?

CK Çamlıbel ile sözleşmenizi imzalayıp, gerekli ücreti ödedikten sonra elektriğiniz en geç 3 gün içinde açılacaktır. (eğer eviniz belediye sınırları dışındaysa 5 günü bulabilir.) CK Çamlıbel, bir çok hanenin elektriğini 3 günlük süre tamamlanmadan, aynı gün tamamlamaktadır.

Başvuru sırasında tarife seçimi nasıl yapılır?

Evet, başvuru sırasında tek zamanlı ya da üç zamanlı tarife seçimi yapabilirsiniz. Üç zamanlı tarife hakkında daha detaylı bilgi alın.

CK Çamlıbel Abonelik İptali (Tahliye)

Evden taşınırken elektrik aboneliğini sonlandırmalısınız; böylece sizden sonraki tüketicinin tüketimlerini ödeme riskini almamış olursunuz. Şimdi abonelik iptaliyle ilgili aklınızdaki soruları cevaplandıralım.

Abonelik iptali nerede ve nasıl yapılır ?

Abonelik iptali için, Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde bulunan bir CK Çamlıbel şubesine, nüfus cüzdanı ile şahsen başvurmak gerekir. İptal işlemleri için, sayaçtan son endeks okunur ve tahakkuk yapılır. Tüketici, CK Çamlıbel Elektrik'e tüm borcunu ödediğinde abonelik iptali tamamlanır.

CK Çamlıbel müşteri merkezleri hangi ilçelerde var?

CK Çamlıbel, müşteri merkezleri ve ödeme noktaları Sivas, Tokat ve Yozgat'ın aşağıdaki ilçelerinde bulunur. İllere tıklayarak adreslere ulaşabilirsiniz.

Sivas

Merkez Vezne, Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Sarkışla, Suşehri, Ulaş, Yıldızeli, Zara

Tokat

Merkez, Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar Merkez, Niksar Vezne, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt, Zile

Yozgat

Yozgat Merkez, Akmağdeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı, Yerköy, Yozgat Abide Vezne

Abonelik iptal işlemlerini kim yapabilir?

Elektrik abonelik iptalini yalnızca faturada ismi olan kişi ya da firma yetkilisi yapabilmektedir. İptal başvurusu başka bir kişi adına yapılıyorsa, noterden tasdikli vekaletname alınmalı ve bu belge başvuru sırasında yanınızda bulunmalıdır.

Abonelik iptalinden sonra güvence bedeli iadesi ne zaman yapılır ?

İptal işlemleri sırasında, daha önce yatırmış olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, iade tutarı aboneliğin sonlandırıldığı tarih esas alınarak TÜFE oranına (enflasyona) göre güncellenir. Güvence bedeli iptal işleminden sonra en geç 15 gün için iade edilir.

Yeni taşınacağım ev / iş yeri yine aynı ilde. Abonelik iptal ve yeni abonelik işlemlerini aynı anda yapabilir miyim?

Evet, yukarıda bahsedilen yeni abonelik işlemi belgeleri ve abonelik iptal belgelerini yanınızda bulundurduğunuz sürece iki işlemi aynı gün içinde ve aynı noktadan halledebilirsiniz.