Gediz Elektrik

Gediz Elektrik Perakende Satış, İzmir ve Manisa illerinde görevli perakende elektrik satış şirketidir. 2013 yılında, satış faaliyetleri Gediz Elektrik Dağıtım'dan ayrılarak satış şirketi çatısı altında yürütülmeye başlanmıştır.

Abonelik Başvurusu

İzmir'e ya da Manisa'ya taşınıyorsanız Gediz Elektrik ile satış sözleşmesi yapmak için aşağıdaki belgeleri hazırlarsanız işlemleriniz hızlanır.

 • Satış Sözleşmesi için Gerekli Belgeler
 • Kimlik bilgileri ve T.C. kimlik no
 • Kiracıysanız mülk sahibini adı soyadı
 • Kullanım yerinin adresi
 • Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi

Abonelik Ücreti / Depozito

Tedarikçiniz ile satış sözleşmesi yapıldığında güvence bedeli adı verilen bir depozito alınır. Güvence bedeli tüketicinin elektrik borcunu ödememe olasılığına karşı alınır. Güvence bedeli tutarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklar. 2018 yılı için güvence bedeli 1 kiloWatt bağlantı için 23,70 TL olarak belirlenmiştir. Bağlantı gücü evin elektrik projesi sırasında kiloWatt (kW) cinsinden belirlenir. Evin büyüklüğü, priz ve lamba sayısı arttıkça bağlantı gücü de artar. Bağlantı gücü, eski bir elektrik faturasında sözleşme gücü satırında bulunabilir. Güvence bedeli haricinde kesme bağlama ücreti, dosya bedeli ve damga vergisi de alınır. Abonelik ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Orta büyüklükte bir konutun sayaç bağlantı (kurulu) gücü ortalama olarak 6 kW civarında olabilir. 6 kW güç için, ödenmesi gereken güvence bedeli 142,20 TL olur. Güvence bedeli ve diğer bedeller abonelik işlemi sırasında nakit olarak ödenir.

Abonelik İptali

İzmir'de ya da Manisa'da bulunan evinizin elektrik aboneliğini sonlandırmak için aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilrsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra dağıtım şirketinden bir ekip kullanım yerine gelir ve son tüketimi faturalandırarak elektrik enerjisini keser. Sözleşme iptali için Gediz Elektrik hizmet merkezine başvurabileceğiniz gibi aşağıdaki seçenekleri de tercih edebilirsiniz:

 • Gediz Elektrik çağrı merkezini arama: Çağrı merkezini aradıktan sonra Gediz Elektrik aboneliğini müşteri temsilcisiyle görüşerek sonlandırabilirsiniz.
 • Online abonelik iptali formunu doldurmak: Gediz elektrik internet sitesinde "Online Hizmetler" başlığı altında "Online Başvurular" bölümünü seçin. Bu menüde yer alan abonelik iptali başvurusu formunu doldurun.

Abonelik iptali başvurusunda mutlaka aboneliği sonlandırmak istediğiniz tarihi belirtmeniz gerekir. Tarih belirtmezseniz elektriğiniz en geç üç iş günü içinde kesilir.

Depozito / Güvence Bedeli İadesi

Gediz elektrik sözleşmesi iptal başvurusu sırasında güvence bedelinin de iade edilmesini talep edebilirsiniz. İade edilcek tutar TÜFE oranı kullanak (enflasyona göre) gücelllenir. Güvence bedeli iadesinin gerçekleşmesi için tüketicinin Gediz Elektrik'e olan borçlarının tamamını ödemiş olması gerekir. İadenin gerçekleşmesi içini borçların ödenmesi yeterlidir.

Fatura Ödeme

İzmir ve Manisa'daki Gediz Elektrik faturasını ödemek için aşağıdaki yollardan birini seçebilirsiniz.

Ödeme Noktası Açıklama
Anlaşmalı Bankalardan Gişe, otomatik ödeme ve internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar tüm ödeme kanallarını sunmayabilir.
Gediz Elektrik MİM İzmir ve Manisa ilçelerinde bulunan müşteri ilişkileri merkezlerinden ödeme yapabilirsiniz.
PTT şubeleri Tüm PTT şubelerinden faturanızı yatırabilirsiniz.
Fatura ödeme konusuyla ilgili daha detaylı bilgi için

Borç Sorgulama

Online Hızlı Borç Sogulama :

Gediz Elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde yer alan hızlı borç sorgulama uygulamasına tesisat numaranızı girmeniz gerekir.

Gediz elektrik çağrı merkezinden :

İzmir ve Manisa'da 186 numaralı Gediz çağrı merkezini arayarak sesli yanıt sistemine tesisat numarasını girip borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Fatura Kesilmedi

Gediz elektrik faturanız gelemediyse sebebi aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Sayacın okuma zamanı gelmemiş olabilir.
 • Sayaca ulaşılması mümkün değilse okuma yapılamamış olabilir.
 • Arıza durumu sözkonusu ise bölgenizdeki dağıtım şirketini 186 numaralı hattan arayabilirsiniz.

Fatura İtirazı

Faturaya itiraz etmeden önce tüketiminizi iyi incelemenizi ve mevsimsel değişiklikleri hesaba katmanızı öneriririz. Tüketici, fatura kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz konuları aşağıdaki gibi olabilir:

İtiraz edillmesi fatura borcunu ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz

Tesisat No Öğrenme

Gediz elektrik tesisat numarasını aşağıdaki yollardan öğrenmeniz mümkündür:

 • Elektrik faturasının üst bölümünde bulunabilir
 • İzmir ve Manisa'dan 186 numaralı Gediz çağrı merkezini arayarak
 • Gediz elektrik internet sitesinden uygulamaya abone numarası ve işletme kodu bilgilerini girerek

Arıza Bildirimi

Gediz Elektrik Dağıtım Şirketi (Gediz EDAŞ), İzmir ve Manisa dağıtım bölgesinde arıza, kesinti, bakım ve sayaçla sorunlarıyla ilgili olarak başvurmanız gereken kuruluştur. İzmir - Manisa elektrik dağıtım bölgesinde oturuyorsanız arıza bildiirimi yapmak ve kesintilerin süresini öğrenmek için, 186 numaralı hattı kullanarak Gediz EDAŞ'a telefon edebilirsiniz. ALO 186 hattına 7 gün 24 saat telefon edebilirsiniz. Sokak aydınlatmalarındaki sorunları da aynı numaradan Gediz EDAŞ'a bildirebilirsiniz. Gediz EDAŞ, size fatura kesen ve sözleşme işlemlerini yürüten perakende satış şirketinden tamamen ayrı bir şirket olup bölgedeki elektrik dağıtım altyapısının işletmesi ve bakımını üstlenmiştir.

Hakkında

İzmir ve Manisa illerinde görevli Gediz Elektrik 2013 yılında Aydem'in de sahibi olan Bereket Enerji Grubu'na dahil olmuştur. Bereket Enerji grubu, Aydem şirketiyle serbest tüketicilere de elektrik satışı yapan bir enerji grubudur.

Rakamlarla Gediz Elektrik

2,5 milyon: İzmir - Manisa bölgesinde hizmet verilen abone sayısı

2013: Gediz elektrik perakende satışın faaliyete başladığı yıl

62: İzmir ve Manisa'daki toplam müşteri ilişkileri merkezi sayısı

İletişim ve Telefon

Merkez

Adres: Anadolu Caddesi No:41 Megapol Tower Kat:19

Bayraklı / İZMİR 

Telefon: 0 (232) 477 26 00

E-mail: [email protected]

Müşteri Hizmetleri

Gediz Çözüm Merkezi: 186 (İzmir ve Manisa illerinde geçerlidir)

Güncelleme tarihi