Hangi Elektrik Tarifesini Seçmeli ?

Elektrik Tarifesi Değişikliği

Elektronik sayaçların hayatımıza girmesiyle en çok kafa karıştıran konulardan biri üç zamanlı tarifeyle tasarruf edilip edilmediği olmuştur. Kimisi 3 zamanlı tarifenin avantajlı olduğunu anlatırken, kimisi bu tarifenin faturaları kabarttığını iddia etmiştir. Tasarruf yapmaya çalışırken tam tersi bir durumla karşılaşmamak için en önemli nokta, tüketicinin kullanım alışkanlıklarını iyi bilmesidir. Bu yazıda tarife seçmenize yardımcı olacak bilgileri bulabilirsiniz.

Tek Zamanlı Üç Zamanlı Tarife Farkı

  Tek Zamanlı Tarife Üç Zamanlı Tarife
Nasıl uygulanır ? Bu tarifede tüm gün (24 saat boyunca) tüketilen elektrik enerjisi için ödenecek tutar tek bir birim fiyat belirlenir. Bir gün üç ayrı bölüme ayrılmıştır, her bölümün birim fiyatı farklıdır. Bunlar, gündüz (06:00-17:00), puant (17:00-22:00) ve gece (22:00-06:00) olarak adlandırılır.
Fiyatlandırma Tüm gün sabit birim enerji fiyatı Gündüz normal, puant yüksek ve gece düşük fiyatlı
Nasıl geçilir ? Tüm tüketiciler olağan olarak bu tarifeden elektrik alır. Bu tarifeye geçmek için elektrik perakende satış şirketine yazılı dilekçe verilmelidir.
Sayaç tipi Mekanik ya da Elektronik (Akıllı) Sayaç Elektronik ( Akıllı) Sayaç
Kime en uygun ? En fazla tüketimi puant zaman aralığında yapanlar. Elektrik tüketimini gece yapabilme esnekliği olanlar. Elektrikle ısınan ve su ısıtanlar.

Mesken Birim Fiyat Tarifeleri

2021 Ocak tarihinden itibaren geçerli EPDK tarifelerine göre 1 kWh elektrik enerjisinin bedelleri vergiler dahil aşağıdaki tablodadır.

Tarife Gündüz (06:00-17:00) Puant (17:00-22:00) Gece (22:00-06:00)
Tek Zamanlı - Mesken 0,7102 TL
Üç Zamanlı - Mesken 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL

Hangi Elektrik Tarifesi Avantajlı?

Bunu anlamanın en iyi yolu elektrik faturanızı incelemektir. Elektrik faturanızda tarifeniz ne olursa olsun gündüz, puant ve gece tüketim miktarlarınız ayrı ayrı belirtilir. Bu miktarların gösterildiği tabloda tüketim satırını bulursanız her aralıkta tükettiğiniz miktarları görebilirsiniz. Eğer tarife değiştirmeyi düşünüyorsanız faturadaki zaman aralıklarına göre tüketiminize bakmadan karar vermeyiniz. Birkaç örnek vermek gerekirse,

  1. Eğer en fazla elektriği puant zaman aralığında tüketiyorsanız ya da bu saatlerde yaptığınız kullanım sizin için vazgeçilmezse tek zamanlı tarifede kalmanızda fayda vardır. Üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilmek için tarifenin en pahalı olduğu 17:00 ve 22:00 saatleri arasında ne kadar elektrik tükettiğinize dikkat etmelisiniz.
  2. Gece 22:00'de sonra üç zamanlı tarifede elektrik, tek zamanlı tarifeye göre yaklaşık %61 daha ucuzdur. Üç zamanlı tarifenin avantajlarından tam anlamıyla faydalanmak isteyen birçok tüketici, çamaşır ve bulaşık makinelerini saat 22:00' den sonra çalıştırmayı tercih etmektedir. Bunların dışında, evdeki elektrikli aletlerin enerji verimliliği (enerji sınıfı) ve klima kullanımı gibi unsurlar unutulmamalıdır.
  3. Genellikle hafta içi gündüz vakti evde olmayanlar; yani elektriği genellikle gece ve haftasonu tüketenlere üç zamanlı tarife önerilmektedir.

Puant zaman aralığı neden pahalı?

Fiyat tablosunda da görüldüğü üzere puant fiyatı, gece fiyatının neredeyse 4 katına yakındır. Puant tarifesi 17:00'den 22:00'ye kadar sürer; bu zaman aralığında neredeyse herkes evinde olur. Yemek pişirmek için kullanılan fırın, sürekli açık olan televizyon, diğer küçük ev aletleri ve tabii ki aydınlatmalar puant zamanında devrededir. Bu saatlerde yaşanan talep artışıyla beraber üç zamanlı tarife kullananlar için elektrik birim fiyatı da yükselir. Kısacası,üç zamanlı tarife, puant dışında birim fiyatları düşük tutarak sizi diğer aralıklarda tüketime teşvik eder. Böylelikle, tasarruf yapmak isteyen üç zamanlı tarife kullanıcıları puant süresince artan talebi dengelemeye yardımcı olur.

Üç zamanlı tarife için neden elektronik sayaç gerekli ?

Elektronik (akıllı) sayaç üç zamanlı olarak ölçüm yapabilmektedir mekanik sayaçta böyle bir özellik bulunmamaktadır. Elektronik sayaç kullanmanın başka bir avantajı ise sayaçların hafızlarında bir senelik tüketim bilgilerini tutabilmesidir. Bu özellik sayesinde herhangi bir sorunla karşılaşıldığında elinizdeki senelik veriyi inceleme şansınız olacaktır. Haberleşme özellikli elektronik sayaçlar, uzaktan okumaya olanak sağlamaktadır.

Güncelleme tarihi