Elektrik tarife değişikliği nasıl yapılır ?

Güncelleme tarihi
min reading

Ulusal fiyattan elektrik alan mesken aboneleri tek ve üç zamanlı olmak üzere, iki elektrik tarifesi arasında seçim yapabilir. Genel kanı, elektronik sayacı olanların üç zamanlı tarifede olduğu yönünde de olsa elektrik tarifesini değiştirmek için tedarikçinize başvurmanız gereklidir.

Üç zamanlı tarifede, tüketim yaptığınız saat aralığına göre tasarruf etmeniz mümkündür.

Başlıklar

Elektrik tarifesi nasıl değiştirilir ?

Üç zamanlı tarifeye geçmek için, elektrik satış şirketinin hizmet merkezine giderek kimlik belgenizle yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı elektrik tedarikçileri müşterilerine online hesap oluştururak internetten tarife değişikliği yapmalarına olanak tanımaktadır.Elektrik tedarikçinizin internet sitesine bakarak online tarife değişikliği başvuru formu var mı öğrenebilirsiniz.

Hangi tarifedeyim ?

Hangi tarifeyi kullandığınızı bilmiyorsanız faturanın üst bölümünde yer alan satırda tarife grubunu görebilirsiniz. Faturanız yoksa elektrik şirketinizin çağrı merkezini arayarak tarifeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Üç zamanlı mesken tarife nedir ?

Üç zamanlı tarifede gün üç saat dilimine bölünerek her aralık için ayrı birim fiyat uygulanır. Birim fiyatlar, saat aralığındaki elektrik talebine göre yükselir ya da düşer. Üç zamanlı tarifenin saat aralıkları aşağıdaki gibidir:

  • Gündüz (06:00-17:00) Birim fiyat tek zamanlı tarifeye çok yakında 11 saat süreyle en uzun zaman aralığıdır. Üç zamanlı tarifenin gündüz fiyatı, tek zamanlı tarifedeki fiyata göre ufak bir farkla daha ucuzdur.
  • Puant (17:00-22:00) Elektrik talebinin en yüksek olduğu bu zaman aralığında birim fiyat da yükselir. Normal fiyatın iki katından fazla bir fiyat uygulanır.
  • Gece (22:00-06:00) En düşük birim fiyata sahip zaman aralığıdır. Puant tarifesinden %50 civarında bir oranla daha ucuzdur.

Üç zamanlı tarifeden yararlanmak için,tüketicinin üç zamanlı olarak ölçüm yapabilen elektronik (akıllı) sayacı olması zorunludur. Sayacınızı değiştirmek için elektrik tedarikçinize danışın.

Puant nedir ?

Puant, üç zamanlı tarifede 17:00 ve 22:00 saatleri arasında kalan zaman dilimidir. Elektrik talebinin en yüksek olduğu aralıktır. Üç zamanlı tarifede puant zaman aralığı en yüksek birim fiyattan faturalandırılır. Puant zaman diliminde herkesin evinde olduğu, aydınlatmaları açtığı, televizyon, bilgisayar, fırın gibi elektrikli aletleri kullanıldığı düşünülürse neden en pahalı birim fiyata sahip olduğu kolayca anlaşılabilir. Tarife farkı olmaksızın tüm mesken abonelerinin puant zaman aralığında yaptığı tüketim kiloWatt-saat (kWh) cinsinden faturada gösterilir.

Elektrik gece daha mı ucuz ?

Üç zamanlı tarife kullanıcıları için evet. Aşağıdaki tabloda elektrik ulusal tarifedeki birim elektrik fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan 2021 Ocak tarihi itibariyle geçerli tüm vergiler dahil birim fiyatlar aşağıdaki gibidir:

Tarife Adı 1 kWh Elektrik Vergi ve Fonlar Dahil Fiyatı
Tek Zamanlı - Mesken 0,7102 TL
Üç Zamanlı - Mesken Gündüz

0,7195 TL
Puant

1,0567 TL
Gece

0,4498 TL

Üç zamanlı tarife kimin için avantajlı ?

Bir tarifenin diğerinden daha pahalı ya da ucuz olduğunu söylemek mümkün değildir. Tarifelerin sağlayacağı avantajlar tamamen kullanıcının tüketim alışkanlıklarıyla ilişkilidir. Üç zamanlı tarife genelde aşağıdaki gibi tüketim yapanlara önerilir.

Elektrikle ısınan evler, gece elektrikli ısıtıcı, klima infrared ısıtıcı kullanan evler üç zamanlı tarifenin avantajlı gece fiyatından faydalanabilir.

Programlanabilir beyaz eşyalara sahip olanlar, çamaşır ve bulaşık makinelerini gece yıkamaya programlayarak üç zamanlı tarifede tasarruf yapabilir. Yeni beyaz eşyaların enerji verimliliğinin yüksek olduğundan bu tasarruf yöntemi faturanızı beklediğiniz kadar etkilemeyebilir.

Merkezi sistem ile ısınıp, elektrikli sıcak su sistemine (elektrikli termosifon vb.) sahip olanlar.Termosifonun gece tarifesinde dolmasını sağlayarak tasarruf yapabilir.

Tek ve üç zamanlı tarife karşılaştırması

Aşağıda ayda toplam 230 kWh elektrik enerjisi tüketen Hane A ve Hane B'nin elektrik kullanım alışkanlıklarına göre, üç zamanlı tarifede yapabileceği tasarruflar hesaplanmıştır.

  • Hane A haftaiçi gündüzleri evdedir ve ay boyunca en fazla tüketimi gündüz, sonra ise puant zaman aralığında yapar. Hane A üç zamanlı tarifeye geçerse pek fazla avantaj sağlayamaz; bu yüzden tarife değiştirmesi anlamsızdır.
HANE A Tek Zamanlı Gündüz Puant Gece
Tüketim (kWh) 230 (120+58+52) 120 58 52
Vergiler dahil birim fiyat (TL/kWh) 0,7102 TL 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
Fatura Tutarı Nasıl Bulunur? 230 x Tek Zamanlı Birim Fiyat (120 x Gündüz Fiyatı) + (58 x Puant Fiyatı) + (52 x Gece Fiyatı)
  • Hane B haftaiçi akşam ve haftasonları gündüz evdedir. Elektrik tüketiminin büyük kısmını 22:00'den sonra, gece zaman diliminde yapmaktadır. Hane B üç zamanlı tarifeye geçerse aylık faturası daha az gelebilir ve böylece tasarruf edebilir.
HANE B Tek Zamanlı Gündüz Puant Gece
Tüketim (kWh) 230 (52+58+102) 52 58 102
Vergiler Dahil Birim Fiyat (TL/kWh) 0,7102 TL 0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL
Fatura Tutarı Nasıl Bulunur?     230 x Tek Zamanlı Birim Fiyat (52 x Gündüz Fiyatı) + (58 x Puant Fiyatı) + (102 x Gece Fiyatı)
  • Karşılaştırma Sonucu
  • Tarife değiştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken elektrik faturasında hangi zaman diliminde ne kadar kWh enerji tüketimi yaptığınıza bakmaktır. Yukarıdaki fiyat tablosunu kullanarak üç zamanlı tarifedeki fatura tutarınızı hesaplayabilirsiniz.
  • Üç zamanlı tarifeye geçmek her zaman tasarruf sağlamaz. Tarife değiştirmeden önce tüketim alışkanlıklarınızı iyi anlamanızda fayda vardır. Eğer gündüz ve puant zaman aralıklarındaki elektrik tüketiminiz çok yüksek ve sizin için vazgeçilmezse üç zamanlı tarifeden uzak durmanızı öneririz.

Tasarruf için önerimiz : İndirimli elektrik alma

Eğer üç zamanlı tarifeye geçerek tasarruf edemiyorsanız serbest tüketici olmayı düşünebilirsiniz. Serbest tüketiciler, Türkiye'deki tüm satış şirketlerin arasından seçtikleriyle ikili anlaşma yaparak elektrik alabilir. Kısaca serbest tüketiciler tedarikçi değiştirebilir. Elektrik tedarikçileri genellikle serbest tüketicilere, ulusal elektrik fiyatları üzerinden indirim uygular. Tedarikçilerle yapılan ikili anlaşmaya indirimli elektrik alma denir. Serbest tüketici olmak için:

  • Önceki yıl 1400 kWh üzerinde elektrik tüketimi yapmış olmak
  • Bu yıl içinde 1400 kWh üzerinde elektrik enerjisi tüketimi yapacağını taahhüt etmek gerekir.

Yıllık 1400 kWh elektrik enerjisi tüketiminin aylık faturadaki karşılığı tüm vergiler dahil yaklaşık olarak 82 TL'dir. Elektrik tedarikçiniz "Aylık faturanız 82 TL üzerindeyse avantajlı fiyatlardan yararlanın." ilanlarını serbest tüketici olabilecek müşterileri için verir.