You are here

Yepaş / Yeşilırmak Elektrik

Birlikte Akıllı Tarife

Yepaş, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerini kapsayan Yeşilırmak bölgesinde görevli elektrik tedarikçisidir. Elektrik piyasasının rekabete açılması için yapılan değişikliklerle beraber Yepaş aynı zamanda Türkiye'deki tüm serbest tüketicilere indirimli elektrik satışı da yapmaktadır.

Konu Başlıkları:

Tarihçe

Yepaş 2013 yılında elektrik piyasasında alınan dağıtım-satış ayrı şirketlerde yürütülmesi kararıyla beraber faaliyete başlamıştır. Müşteri memnuniyetine önem vererek kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı elektrik satış hizmeti vermeyi hedeflemektedir. Yepaş, Çalık Enerji Grubu çatısı altında hizmetlerini sürdürmektedir. Çalık Enerji grubunun faaliyetleri arasında elektrik üretimi, güç sistemleri, petrol vel doğal gaz projeleri yer almaktadır.

Sayılarla Yepaş

 • 1,6 milyon: Yeşilırmak bölgesi müşteri sayısı
 • 5: Görevli olduğu il sayısı

Yepaş Aboneliği için İşlemler

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinden birine taşınıyorsanız Yepaş ile elektrik satış sözleşmesi yapmanız gerekir. Bulunduğunuz ilçeye en yakın Yepaş abone merkezine giderek kendi adınıza abonelik sözleşe

Abonelik için Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Mülkiyet belgesi (ev sahibiyse tapu, kiracıysa kontrat)
 • Zorunlu deprem sigorta poliçe fotokopisi (DASK)
 • Varsa kullanım yerine ait abone numarası (eski bir faturada yazar)

Yepaş Elektrik Abonelik Ücreti

Elektrik abonelik ücreti, evin projesinde belirlenen kurulu güce göre değişklik göstermektedir. Abonelik ücreti, güvence bedeli, damga vergisinden meydana gelir. Tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı alınan bir depozitodur. Abonelik ücreti başvuru sırasında nakit olarak tahsil edilir. Mesken aboneleri için güvence bedeli kW bağlantı gücü başına 18,30 TL olarak alınır. Yönetmeliğe göre güvence bedeli hesaplaması en düşük 5 kW bağlantı gücü varmış gibi yapılır. 

Elektrik sözleşmesi için ödenmesi gereken tutar en düşük 93 TL'den başlar, evin güç bağlantısının büyüklüğüne göre yükselir.

Abonelik İptali

Yepaş aboneliğini iptal etmek için, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde bulunan abone merkezlerine nüfus cüzdanıyla beraber şahsen başvurmak gereklidir. Sonlandırma için sayaçtan son endeks okunmalıdır. Tahliye dilekçesinde bildirilen endekse göre son fatura düzenlenir. Tüketici, Yepaş'a son borcunu ödediğinde abonelik tahliyesi tamamlanmış olur.

Güvence Bedeli İadesi

Yepaş aboneliği iptal edilirken güvence bedelinin iadesi talep edilmelidir. Tüketici hizmetleri yönetmeliğine göre, iade tutarı, aboneliğin sonlandırıldığı tarih esas alınarak TÜFE'ye (enflasyona) göre güncellenir.

Borç Sorgulama

Yepaş elektrik fatura borcunu sorgulamak için aşağıdaki hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

 Telefonla Yepaş elektrik çağrı merkezini 444 55 23 numarasından arayabilirsiniz.

 İnternetten elektrik borcunu öğrenmek için, internet sitesinde "Online İşlemler" menüsünde yer alan "Fatura Sorgulama" başlığını seçin. Sözleşme hesap numarası bilgisini girerek sorgulama yapın. Sözleşme hesap numarası eski bir faturanın üst bölümünde yazar.

Fatura Ödeme

Yepaş fatura ödemesi için aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı tercih edebilirsiniz:

İşlem Noktaları Açıklama
İlçe işletmeleri Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop'un ilçelerinde size en yakın Yepaş işletmesinde nakit ödeme yapın.
Anlaşmalı Bankalar Anlaşmalı bankalar, şubede gişeden, hesaptan otomatik talimatla ve internetten ödeme seçeneklerini sunmaktadır.
PTT Yakınızdaki PTT şubesinden bedel vermeden nakit ödeme yapın.
Yepaş fatura ödemesiyle ilgili daha fazla bilgi

Fatura Gelmedi

Fatura sayacın bulunduğu adrese bırakılır. Genellikle aylık olarak yapılan sayaç okumaların arasındaki sürenin daha uzun olması da mümkündür. Okuma zamanı geçmesine rağmen fatura gelmemişse:

 • 444 55 23 numaralı Yepaş elektrik çözüm merkezini arayın faturalandırma durumunuzu öğrenin.
 • Sayaç arızası olduğudan şüpheleniyorsanız.

Fatura İtirazı

Yepaş faturasında hata yapıldığı ya da sayacın tüketiminizi hatalı ölçtüğünü düşünüyorsanız itiraz için:

 • Faturalandırma hatası varsa. Yepaş abone merkezlerinden birine başvurabilir. 444 55 33 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. 
 • Sayacın doğru ölçüm yapmadığından şüpheleniliyorsanız inceleme talep edebilirsiniz.

BİLİYOR MUSUNUZ?
Fatura kesim tarihi itibariyle bir sene boyunca tüketicinin itiraz hakkı bulunur.

Elektrik Arıza: Yeşilırmak Dağıtım

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde dağıtım altyapısından sorumlu şirkettir. Belirtilen illerde ALO 186 hattı aşağıdaki hizmetleri vermektedir:

 • Arıza bildirimi
 • Kaçak kullanım ihbarı
 • Sokak ve cadde aydınlatmalarındaki sorunları
 • Programlı kesintilerin tahmini süresini öğrenme

Arayan kişiyi oturduğu ilin elektrik dağıtım şirketine otomatik yönlendiren ALO 186 ücretli bir hat olup ücret telefon operatörlerine göre değişmektedir.

Telefon ve İletişim Bilgileri

Yepaş Müşteri Hizmetleri

Bilgi almak, satış ve kampanyaları öğrenmek için aşağıdaki numarayı kullanabilirsiniz.

Telefon: 444 55 23

Daha fazla Yepaş iletişim bilgisi