You are here

Üç Zamanlı Mesken Elektrik Tarifesi Nedir ?

Birlikte Akıllı Tarife

HEMEN ARAYIN İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALIN! 0 850 390 28 39 ya da faturanızı bırakın biz sizi arayalım.

Hemen Arayın!

Üç zamanlı mesken tarife, görevli elektrik şirketlerinin sunduğu iki tarife seçeneğinden birisidir. Bu elektrik tarifesinin en önemli özelliği, birim enerji fiyatının gün içerisindeki saat aralıklarına göre değişmesidir.

İndirimli elektrik almak için, Gaz Elektrik çağrı hattını (Pazartesi'den Cuma'ya 09.00-19.00) 0850 390 28 39 numaralı telefondan arayarak tüketiminize göre teklif alın. Gaz Elektrik, tedarikçileri karşılaştırarak size piyasadaki en uygun tarifeyi bulur. Gaz Elektrik, tedarikçi değiştirme başvurunuzu alır, sözleşmenizi hazırlar ve kapınıza gönderir. Tanıtım

İndirimli Elektrik Saatleri

Üç zamanlı mesken tarifenin saatleri, elektrik talebinin yoğunluğuna göre belirlenmiştir. Bu saat dilimlerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Tarifenin işleyişi şöyledir; tüketici elektrik talebinin en yoğun olduğu saatler arasında en yüksek fiyattan elektrik kullanırken diğer saatlerde daha uygun fiyatlardan kullanır. Adından da anlaşılabileceği gibi, bu tarifede gün, üç zaman dilimine bölünmüştür. Saat aralıklarındaki elektrik tüketimleri ayrı ayrı ölçülür ve o zaman diliminin fiyatı üzerinden faturalandırılır. Fiyatların uygulanma saatleri tüm elektrik satış şirketleri için geçerlidir. Zaman dilimleri, gündüz (T1), puant (T2) ve gece (T3) olarak adlandırılır. Üç zamanlı mesken tarifenin saatleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Üç Zamanlı Tarife Saatleri
Zaman Dilimi Gündüz T1 Puant T2 Gece T3
Yaz saatine göre sürekli güncellenen sayaç 06:00-17:00 17:00-22:00 22:00-06:00
Yaz saatine göre sürekli güncellenmeyen sayaç ile kış saatleri 07:00-18:00 18:00-23:00 23:00-07:00
Yaz saatine göre sürekli güncellenmeyen sayaç ile yaz saatleri 06:00-17:00 17:00-22:00 22:00-06:00
Birim Enerji Bedeli Normal Pahalı İndirimli

Üç Zamanlı Tarife Fiyatları

Üç zamanlı mesken aboneleri için, bir tarifede üç birim enerji fiyatı belirlenir. Elektrik fiyatları tek zamanlı tarifede de olduğu gibi, serbest olmayan tüketiciler için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir. EPDK, ulusal düzeyde uygulanan tarifeler için, birim enerji bedellerini belirlemekten sorumlu kamu kuruluşudur. 01.10.2015 tarihinden itibaren geçerli EPDK üç zamanlı tarife fiyatları (tüm vergiler dahil) aşağıdaki tablodadır:

Üç Zamanlı Tarife Birim Fiyatları
Zaman Dilimi Gündüz Puant Gece
Enerji kWh Fiyatı Mesken 0,4001 TL 0,6208 TL 0,2569 TL
Enerji kWh Fiyatı Ticarethane 0,4134 TL 0,6243 TL 0,2636 TL

Yukarıdaki birim fiyatlara KDV ve diğer elektrik vergileri dahildir.

Üç Zamanlı Tarifeye Geçiş

Hangi Tarifedeyim?

Hangi elektrik tarifesini kullandığınızı anlamanın en kolay yolu faturanızın üst bölümünde yer alan abone ya da müşteri grubu satırına bakmaktır. Tüm mesken aboneleri, elektrik başvurularında aksini belirtmedikleri sürece olağan olarak tek zamanlı tarifeden faturalarını öder. Eğer fatura üzerinde tarife grubunuzu bulamazsınız elektrik tedarikçinize telefon edebilirsiniz.

Başvuru İşlemleri

Elektronik sayaç kullanıcılarının üç zamanlı tarifede olduklarına dair yerleşik bir kanı olsa da tarife değiştirme işlemi elektrik satış şirketini yazılı başvuruda bulunmadan yapılamaz. Elektronik sayaçlı mesken aboneleri normal olarak tek zamanlı tarifeden fatura borcunu öder. Üç zamanlı tarifeye geçiş yapmak isteyenler:

  • Dilekçeyle elektrik satış şirketine başvuruda bulunmalıdır.
  • Elektronik (akıllı)sayaç sahibi olmalıdır.

Üç zamanlı tarife için elektronik sayaç istenmesinin sebebi mekanik sayaçların üç zamanlı olarak tüketimi ölçememesidir. Faturalandırma yapılması için üç ayrı zaman dilimi için tüketimler ölçülmek zorundadır.

Tek ve Çok Zamanlı Tarifelerin Farkları

  Tek Zamanlı Tarife Üç Zamanlı Tarife
Nasıl uygulanır ? Bu tarifede tüm gün (24 saat boyunca) tüketilen elektrik enerjisi için ödenecek tutar tek bir birim fiyat belirlenir. Bir gün üç ayrı bölüme ayrılmıştır, her bölümün birim fiyatı farklıdır. Bunlar, gündüz (06:00-17:00), puant (17:00-22:00) ve gece (22:00-06:00) olarak adlandırılır.
Fiyatlandırma Tüm gün sabit birim enerji fiyatı Gündüz normal, puant yüksek ve gece düşük fiyatlı
Nasıl geçilir ? Tüm tüketiciler olağan olarak bu tarifeden elektrik alır. Bu tarifeye geçmek için elektrik perakende satış şirketine yazılı dilekçe verilmelidir.
Sayaç tipi Mekanik ya da Elektronik (Akıllı) Sayaç Elektronik (Akıllı) Sayaç
Kime en uygun ? En fazla tüketimi puant zaman aralığında yapanlar. Elektrik tüketimini gece yapabilme esnekliği olanlar. Elektrikle ısınan ve su ısıtanlar.

Tarife Fiyatlarının Karşılaştırması

Hangi Tarifeyi Seçmeli ?
Hangi elektrik tarifesini seçeceğiniz konusunda kafanız karıştıysa tüketim alışkanlıklarına göre tarife önerilerini okuyabilirsiniz. Ayrıca güncel elektrik fiyatlarını öğrenip fatura bileşenlerinin değişimini görebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda tek zamanlı ve çok zamanlı tarifenin grafik olarak karşılaştırmasını bulabilirsiniz. Grafikte verilen fiyatlara tüm vergiler dahil edilmiştir. Renklere göre elektrik fiyat bileşenlerindeki farklılıkları gözlemleyebilirsiniz.

Elektrik birim fiyatı üç bileşenden oluşur. Bunlar birim enerji bedeli, enerji harici bedeller ve vergilerdir. Yukarıdaki şekilde sırasıyla mavi, turuncu tonları ve yeşil olarak gösterilmiştir. Enerji harici bedeller, elektriğin üretildiği noktadan kullanım yerine ulaştırılmasına ait olan iletim, dağıtım, satış ve kayıp kaçak bedelleridir. Tek zamanlı ve üç zamanlı tarife fiyatlarını karşılaştıracak olursak aşağıdaki tabloda yer alan sonuçları çıkartabiliriz.

Tek Zamanlı Tarifeye Oranla Üç Zamanlı Tarife Fiyat Bileşenleri
Fiyat Bileşeni Gündüz (06:00-17:00) Puant (17:00-22:00) Gece (22:00-06:00)
Birim Enerji Bedeli Tek zamanlıdan %1 daha ucuz Tek zamanlıdan %76 daha pahalı Tek zamanlıdan %57 daha ucuz
Enerji Hariç Bedeller Tek zamanlı tarifeyle aynıdır.
Vergiler Tek zamanlıya göre %5 daha az vergi Tek zamanlıya göre %52 daha fazla vergi Tek zamanlıya göre %49 daha az vergi

Elektrik Faturası Azaltma

Hangi Elektrik Tarifesi Avantajlı ?

Hangi elektrik tarifesinin daha avantajlı olduğu tüketicinin kullanım alışkanlıklarına bağlıdır. Bunu anlamanın en kolay yolu elektrik faturasındaki tüketim bölümünü incelemektir. Eğer elektronik sayaç kullanıyorsanız elektrik faturasında hangi saat aralığında, kaç kWh elektrik tükettiğinizi görebilirsiniz. Bu gösterim tarife farkı olmaksızın tüm faturalarda yer alır; aşağıdaki örnek tek zamanlı tarife kullanıcısına aittir; çünkü birim fiyat tüm zaman dilimlerinde aynıdır. Örnekten abonenin en fazla tüketimini gündüz saatlerinde yapıldığı kolaylıkla anlaşılır.

Faturada hangi zaman diliminde ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı görebilirsiniz.

Tasarruf Önerimiz : Tedarikçi Değişikliği

Elektrik piyasasındaki değişim sürecinin bir parçası olarak belirli bir tüketim limitini (yıllık   kWh) aşanlara serbest tüketici olma hakkı verilmiştir. Serbest tüketiciler yerel görevli satış şirketi dışındaki tedarikçilerden elektrik alabilir; kısaca elektrik tedarikçisini kendi seçer. Bu tüketici grubu, hangi tarifeyi seçerse seçsin birim enerji bedelleri tedarikçiyle yaptıkları anlaşmaya göre belirlenir; dolayısıyla ulusal tarifeden daha uygun fiyatlar söz konusudur. Genellikle alternatif elektrik tedarikçileri ulusal tarifede belirlenen birim enerji fiyatları üzerinden indirim uygulamaktadır. Bu uygulama indirimli ya da ucuz elektrik olarak adlandırılmaktadır. Eğer yıllık elektrik enerjisi tüketiminiz serbest tüketici limitini geçiyorsa tarife değiştirmek yerine tedarikçi değiştirerek daha avantajlı fiyatlardan tasarrufa hemen başlayabilirsiniz.