Perakende Satış Hizmetleri ( PSH ) bedeli nasıl hesaplanır?

Elektrik faturalarında bulunan PSH iki farklı kalemde karşımıza çıkabilir. Perakende Satış Hizmetleri Bedeli olan PSH ile PSH - Sayaç Okuma bedeli olarak farklı kalemlerde karşımıza çıkan bu kısaltmanın ve bu bedellerin neler olduğu, ne için tahsil edildiği hakkında tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2016 yılı itibariyle bu bedel elektrik faturalarından kaldırılmıştır!

İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALIRKEN PSH BEDELİ PSH Bedeli, EPDK tarafından görevli tedarikçiler için birim fiyata göre endekslenmiş bir şekilde belirlenirken, indirimli elektrik tedarikçilerinden hizmet alan serbest tüketiciler için farklılık gösterebilir. Faturanız 130 TL üzeri geliyorsa siz de serbest tüketici olabilir, indirimli fiyatlardan elektrik alıp tasarruf edebilirsiniz. Hemen 0850 390 28 39 numaralı çağrı merkezimizi arayın, indirimli elektrik tarifelerinden size en uygununu birlikte seçelim. (Pazartesi'den Cuma'ya 09.00-19.00)

PSH Bedeli'nin anlamı nedir?

PSH Bedeli'nin açılımı Perakende Satış Hizmet Bedeli'dir. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere, PSH Bedeli, elektrik faturalarımızda bulunan ve perakende satış işlemleri gerçekleştiren şirketlerin sunduğu hizmetler karşılığı talep edilen bir bedeldir. PSH Bedeli, elektrik müşterisinin kWh olarak tükettiği elektrik miktarının EPDK'nın belirlediği PSH Bedeli birim fiyatı ile çarpılması sonucu hesaplanır.

Görevli tedarikçiler, EPDK'nın belirlediği bu sabit birim fiyatlara uymakla yükümlüdür. PSH Bedeli elektrik tedarik eden şirketlerin, elektrik tedarik hizmeti dışında verdiği diğer tüm hizmetler için tahsil ettiği bir bedel olup, içerisinde faturalandırma, müşteri hizmetleri, tanıtım, pazarlama, tahsilah ve diğer işletme bedelleri bulunmaktadır. Elektrik faturalarının %1,8'ini oluşturan bu bedel görevli tedarikçilerden hizmet alan tüm elektrik tüketicileri için aynı oranla talep edilir.

PSH BEDELİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR? Yazımızda bahsettiğimiz gibi, PSH Bedeli elektrik tüketimine göre belirlenen bir bedeldir. Ancak ilginç olan, tüketicinin tükettiği elektrik miktarından bağımsız olan harcamaları karşılamak adına talep edilen bu bedelin, elektrik tüketicilerinin tükettiği elektrik miktarına göre hesaplanmasıdır. Bu konu hakkında tartışmalı görüşler mevcuttur.

PSH - Sayaç Okuma Bedeli

PSH - Sayaç okuma bedeli ya da  sayaç okuma bedeli olarak elektrik faturalarımızda yer alan bir diğer kalem ise, dağıtım şirketlerinin vermiş olduğu elektrik sayacı okuma hizmeti karşılığı tahsil edilen bir bedeldir. Bu bedel her bir elektrik kullanıcısı için kullandığı elektrik miktarına bakılmaksızın sabit bir değer olarak EPDK tarafından yılın her bir çeyreği için belirlenir.

Sayaç Okuma Bedeli neden Dağıtım bedeli içerisinde yer almıyor?

Sayaç okuma dağıtım şirketinin gerçekleştirdiği bir hizmet olmasına rağmen, dağıtım bedeli içerisinde bulunmaz. Bunun nedeni dağıtım işlemi için tahsil edilen dağıtım bedelinin elektrik miktarına göre belirlenmesidir. Buna karşın, sayaç okuma tüketilen elektrik miktarından bağımsız olarak gerçekleştirilen bir hizmettir ve bu nedenle aynı kalem içerisinde sunulması hesaplama olarak karışıklığa neden olacağı için ayrı kalemlerde elektrik faturalarında bulunur.

PSH Bedeli'ni tüketilen elektrik miktarına bağlayıp, sayaç okuma bedelini miktara bağlı olmadığı için ayrı bir kalemde talep edilmemesi tutarlı görülmemekte ve eleştirilmektedir.

Güncelleme tarihi